evdeki network sorunu

3 katlı müstakil bir eve biz internet aldık. interneti de evde dağıttık. acces pointler var. evin içinde sistem var. internet hız 8 bit falandı.

ben buraya fiber internet getirdim. türk telekom müşteri altyapı yatırımı ile. 100 mbit internet

ancak 2 sorun yaşıyorum

1 - 3. kattan birinci kata inince telefondan wifiye bağlanmada sorun yaşıyorusun.

2- evde internet hızı istediğim noktada değil. 30 bita gelse wow diyorum.

bu problemi nasil cozebilirm ? evin tum altpyasini degistirmem mi gerek ? bu is icin mesela hangi profesyonel sirket ile calismaliyim

Öncelikle, TT ne kadar hız verdiğiniz söylüyor?
Direkt internete bağlanan modem üzerinde test yaptığınızda hızınız ne oluyor, bu sırada tüm access pointler kapalı olsun.
Bu işin temiz çözümü mesh çözümleridir, standart eski tip access pointler teknolojik açıdan geri kalıyorlar kesintisiz ve hızlı internet erişimi sıkıntı oluyor, bunlar yerine deco mesh çözümleri gibi donanımlarla her kata koyacağınız mesh yönlendirici performans açısından daha iyi olacaktır.
  • atom karincanin torunu  (15.12.21 12:36:54)
3 kata da kablo çekip ap koyduysan yapılabilecek en doğru senaryoyu yapmışsın demektir zaten. büyük ihtimalle sıkıntın şu: sen 3. kattasın, 1'e inince cihazın 3'teki ap'ye bağlı kalıyor. bunu da en temiz şöyle anlarsın, 3 ap'nin de wifi ssid'lerini değiştir. biri 1. kat, diğeri 2. kat, diğeri 3. kat olsun. telefonuna ya da cihazına 3'ünü de bağla şifresini gir. sonra 3. kattan 1'e in, bak bakalım otomatik olarak 1'e geçiyor mu?

geçmiyorsa yaşadığın sıkıntı o yüzdendir. ap'lerde handover tarzı özellikler olur, dersin ki sinyal seviyesi -75 dbm'in altına düşerse bağlantıyı kes. böylece telefonun 3. kat ap'sine takılı kalsa bile ap'nin kendisi senin telefonun bağlantısını koparır, cihaz mecburen 1. kata bağlanmak zorunda kalır. teorik olarak durum bu.

ama her kata ayrı kablo çekmediysen bunun bir çözümü yok, o çok sağlıklı bir yöntem değil yani.
  • roket adam  (15.12.21 13:39:08)