emlakçıyı nereye şikayet edebilirim (Remax)

Geçen hafta bir ev bulup emlakçısiyla konuştum anlaştım, sonrasında kendi evimi sattım , kredi çekme işlemine başvurdum. 4 gün sürdü tüm bunlar, tabi bu esnada hergun arayıp bak evimi satıyorum kredi çekiyorum , bir sıkıntı yok değil mi diye teyit aldım. Araya haftasonu girdi krediden haber bekliyorum pazatesi tapuya gideriz diye düşünüyorum,

Pazartesi sabah aradı , ortak mal diğer kardeş yurtdışında paranin değeri çok düştü zam yapmak istiyor, dedim sizinle konuştuk bilgileri var dediniz , ben ne yapabilirim , bazen çok da zorlamamak lazım gibi cevaplar verdi.

Bugün tekrar konuştuk , ev sahipleri % 20 zam yaptı fiyata ama ben %10 zama ikna ettim , fiyat bu dedi , neyseki evi çok da istemiyordum , zaten dolarda beklediğim için istediğim zaman istediğim yerde alırım da,

Bunun yaptığı acayip kanıma dokundu, belki kuruşu kuruşuna biriktiren biriydi , ne yaptığınızin farkında mısınız , terbiyesizlikten öte bir durum diyorum,
ben ne yapayım bende kârımdan oldum diyor, aptal aptal konuşuyor.
Biraz daha konuştuk kösele surat olmuş , sözü yokuşa götürüyor

Böyle haysiyetsizligi nasıl şikayet edebilirim, vatandaşı koruyan bir yasa var mıdır

iyi de burada emlakçının suçu ne anlamadım ben.

  • msb  (14.12.21 12:07:28)
Bir emlakçı düşmanı olarak ben bile bu soruyu sormak istiyorum. Bunda emlakçının suçu ne? Evin sahibi emlakçı değil. Fiyat artışı yapan emlakçı da değil. Bence siz öfkenizi yanlış yere yönlendiriyorsunuz. Fiyatı artıran ev sahibine sövmeniz lazım. Ev sahibi ben fiyatı yükselttim demiş emlakcı da size aktarmış

  • limonlu eksi  (14.12.21 12:28:43)
Evi sat dolar yap, alacağın evi oyala ki dolar artsın, sonra gel emlakçıyı haysiyetsiz yap :)

  • syabk  (14.12.21 13:01:20)
Kapora vermemişsin, sözleşme yapmamışsın, açıkçası bence size bi ders olmuş diyelim. Emlakçılık bir şey yok adam aracı sadece. Ne yapacaktı aradaki farkı cebinden mi ödeyecekti

  • roket adam  (14.12.21 13:10:12)
Kaporo verilip sözleşme yapılana kadar verilen vaatlerin hepsi maalesef pamuk ipliği.
Kaporo verme konusunda siz mi isteksizdini bilemiyorum tabii, telefonda teyitle ilerlenecek bir durum değil. Hakikaten çok zor durumda kalabilirdiniz.
Aklınızda olsun kaporo + cayma cezalı sözleşme muhakkak.
Ben de bu kadarlık hikayede emlakçıyı direkt haksız görmedim. Eğer size bu kaporo hikayesini anlatmamışsa işini eksik yapmıştır diyebiliriz ama.
  • SiyamkedisiZorro  (14.12.21 13:42:48)
emlakçı aracı oluyor.
karından nasıl olmuş onu anlamadım. satış fiyatını yükselince onunda yükseliyor. onunda parmağa olabilir.

  • all girls dream  (14.12.21 17:40:28)
@allgirls, emlakçı zaten yüzde 2 gibi bir şey alıyor.
Evin fiyatı 50 bin lira artsa emlakçı sadece bin lira daha fazla kazanacak. Hazır anlaşılmış işi bozmak isteyeceğini sanmıyorum.

  • michael_knight  (14.12.21 22:17:41)
Remax aracıysa emlakçı kazandığı paranın yüzde ellisini şubesinin brokerına veriyor zaten. Yani fiyat artışından kazanacağı büyük bir para yoktur hakikaten. Evi satanların şark kurnazlığı yapması olabilir bu, madem bu kadar hızlı alıcı çıktı daha yükseğe de satılır gibi. Ya da Avrupa’daysa hakikaten eline geçecek para azalıyordur, makul gelmez bu satış. Ama yine de suç ev sahibinde gibi, emlakçı zor durumda kalmış ve açıklamaya, idare etmeye çalışıyor durumu.

  • kullanıcıadımbuolsun  (15.12.21 09:06:31)