Kedilerde Ağız ve Diş Bakımı

Veterinere gidene kadar beni kan içinde bırakan, tişörtlerimi parçalayan bir kedim var. Veterinere gidemiyoruz. Ama dişlerinde çok fazla plak var ve sapsarı. tırnaklarını bile kestirmiyor köpek.

veterinere götürmek şart mı? nasıl bir yol izleyebiliriz?

maalesef şart.
ileride diş kaybına, çürümeye ve başka sorunlara yol açabilir.

kutuya koymaya çalıştığınızda bütün kediler aynı.
kutuya koymayı bilmiyor olabilirsiniz belki.

kutunun ağzı yukarı bakacak şekilde, açık duracak, yani dik koyacaksınız.
ya biri tutsun ya da duvara falan dayayın.
(uyurken hazırlıksız yakalayabilirsiniz mesela)
bir elinizle ön kollarını omuz altından (bilek kısmından tutarsanız elinizden kurtulur), diğer elinizle de kuyruk ve arka bacakları tutup (kediyi dikey hâlde, sırtını iki göğsünüzün arasına dayarsanız daha rahat taşırsınız o şekilde), kediye kutuyu göstermeden, önce arka bacaklarını sokacaksınız.

kutunun içine bırakır bırakmaz kapağı kapatacaksınız, saniye olmadan zıplayıp kaçabilir.
gerekirse kutunun içine "atın" bir şey olmaz, yerleştirmeye çalışmayın yani.

denemediyseniz bu şekilde deneyin.
önce kafayı, ön bacakları sokmaya çalışarak başaramazsınız.
  • blatta hiberna  (14.12.21 10:13:26 ~ 10:17:58)
Eve gelen veterinerler var. Aşısını yaptırmanız lazım zaten. Tırnak işini evde hallederler dişleri de kontrol ederler.

  • sta  (14.12.21 10:13:41)
@blatta, kendisi 9 kiloluk bir terörist. denemediğimiz yöntem kalmadı, herif kutuyu gördüğü zaman ya da kutuyu görmese bile en ufak bir olağandışı durum sezdiği zaman delleniyor.son sefer veterinere götürürken dairenin dışına çıkarıp orada kutusuna sokmuştum. evin dışına çıktığı zaman korkudan giriyor kutunun içine.

o zaman veteriner şart. teşekkür ederim. :/
  • rahip janick  (14.12.21 10:16:54)
veterinerler eve geliyor ama diş taşının temizlenmesi için operasyon yapılması lazım, yani her durumda kliniğe gidecek mecburen.

tavsiyem, kapalı devre anestezi sistemi olan bir veterinerin yapması.
yani damardan ilaçla değil, gazla uyutulması.
daha güvenli.

önceden veterinere sorup randevu alın ki, gitmişken hemen yapılsın derim.
iki kere götürmeyin bir muayeneye, bir operasyona.
  • blatta hiberna  (14.12.21 10:20:15)
@blatta, veterinere mesaj atıp kilo yüzünden narkoza uygun olup olmadığını sormuştum biraz önce. her halükarda bir tahlil gerekecek sanırım narkoz vermeden önce. kapalı devre anestezi sistemini bilmiyordum ama, onu da soracağım, teşekkür ederim.

  • rahip janick  (14.12.21 10:22:22)
tahlil yapılır, onun sonucu çabuk çıkar.
eğer tahlil sonucunda sorun çıkmazsa, aynı gün hemen ameliyat ettirmeye bakın derim.
tahlil için en fazla yarım saat bekler kutuda.
ameliyattan 1-2 saat sonra da alır eve getirirsiniz.
söylediğim sistemle uyutulunca çabuk uyanıyorlar zaten.

kilolu, yaşlı, aşırı stresli kediler için de daha güvenli ve sağlıklı.
aslında her hayvan için öyle tabii.
kedimi 20 yaşındayken bile dişleri için ameliyat ettirebilmiştim o şekilde.
  • blatta hiberna  (14.12.21 10:31:39 ~ 10:33:36)