1 aylık kedinin karnı baya şiş ne yapmalı?

www.eksiduyuru.com

şuradaki kediden bahsediyorum, dün karnı şişti ama bugün biraz daha şişmiş. eve geldiğinde yavru kediler için olan süt tozunu sıcak su ile hazırlayıp ılıtıp verdim, sonra kuru yavru kedi maması verdim küçük olduğu için kırmadan yutuyordu, henüz iç parazit hapı verilecek durumda değil en fazla dört haftalık olması hasebiyle, ne yapmalı? işten şimdi geldim ve veterinerler muhtemelen kapalıdır (ki açık bile olsa yaşadığım yerdeki veterinerler hep büyük baştan anlıyorlar)

çişini yaptırıyorsunuz, değil mi?
karnına nemli pamukla göğsünden kuyruk sokumuna doğru masaj yapmanız lazım.
annesi normalde yalar, o şekilde çişini kakasını yapar.
o yüzden annesi yerine sizin yapmanız lazım o işlemi birkaç saatte bir.
  • blatta hiberna  (10.12.21 19:10:27)
dün yaptırmaya çalıştım yapmadı, sonra ilk kuma koyduğumda da yapmadı ama bir iki saat sonra kuma yaptı şişini. parazit olduğunu düşünüyorum ama ne yapmalı bilmiyorum.

kefir veya yoğurt versem olur mu?
  • buffy de vampir sayılır  (10.12.21 19:12:32)
vermeyin, yoğurt da gaz yapar.
kakasını yapıyor mu peki?

bu arada karın şişmesi fip belirtisi de olabilir eğer çişini ve kakasını yaptığından eminseniz.
bu durumda diğer kedinizden acilen izole edin ve elinizi falan muhakkak yıkamadan diğer kedinize dokunmayın.
veterinerin görmesi lazım.
  • blatta hiberna  (10.12.21 19:14:33)
kakasını yaptığına şahit olmadım ama şimdi çişini yaptırmaya çalışırken poposunda biraz kaka vardı minacık, şimdi çişini yaptıramadım, demek ki kuma yapmış. bir de poposu sanki basur olmuş gibi ya :(

temas için de geç kaldık sanırım :( dün ve bugün oynadılar biraz
  • buffy de vampir sayılır  (10.12.21 19:20:40)
olsun, izole edin yine de.

kuma bakın, çiş yaptığından emin olmaya çalışı.
normalde 2-3 saatte bir çiş yaptırılması lazım.
kuma yapabiliyor olsa da bence yine de eliniz üstünde olsun, yaptığına güvenmeyin.
bu akşam 2-3 saat değil de, 1-2 saatte bir karnına ıslak pamukla masaj yapın yine de.
her ihtimale karşı.

gözünde, burnunda akıntı, halsizlik, ateş gibi şeyler var mı?
inşallah çişten dolayı şişlik vardır karnnda.
(ateş kulaklarının uçlarından anlaşılır, normal vücut sıcaklığıyla çok fark varsa ateşi var demektir)
  • blatta hiberna  (10.12.21 19:28:58 ~ 19:29:56)
Burnu biraz pasaklı ama akıntı yok. İştah yerinde, hareketli de. Biraz daha çişini yaptırmaya çalışayım, teşekkürler hocam

  • buffy de vampir sayılır  (10.12.21 19:32:16)
Dün hafif ateşi vardı sanki ama şimdi ateşi de yok.

  • buffy de vampir sayılır  (10.12.21 19:32:34)
bulunduğunuz yerdeki veterinere güvenmiyorsanız, güvendiğinizi söylediğiniz veterinere yarın sabahtan danışın hemen.
hem parazit hapı için danışın, hem de kedinin durumunu anlatın.

iştahının yerinde olması iyi.
belki de parazittir dediğiniz gibi, yani fip olmak zorunda değil.
ama dediğim gibi, siz her ihtimale karşı izole edin.
kucağınıza alıyorsanız diğer kedinizle temas etmeden üstünüzü değiştirip ellerinizi muhakkak yıkayın.
  • blatta hiberna  (10.12.21 19:41:12)
Poposuna pamukla masaj yaparak kakasını yaptırmanız lazım,mümkünse ona zarar vermeyecek bir yağ kullanırsanız daha eahat yapar.karnının şişliği muhtemelen kakasını yapamadığı için.

  • duptıs  (10.12.21 21:28:42)
Baya masaj yaptım ama yapmadı kaka veya çiş.

  • buffy de vampir sayılır  (10.12.21 21:49:01)
Şimdi kuma çiş ve kaka yaptı ama şişlik var hala

  • buffy de vampir sayılır  (10.12.21 22:25:30)