Muhabbet kuşu yeni çift sorusu?

7-8 yaşında erkek muhabbet kuşumuz için bir dişi aldık, dişinin kızgınlık döneminde olduğunu söylediler, böyle çifletlendirmelerde okuduğum kadarı ile ayrı kafeslerde yanyana bir süre tutun diyorlar. Ben de onu yaptım yalnız dişi kendi kafesindeki bir aralıktan kaçtı, erkeğinkinin de kapıları hep açık olduğundan kafesinin dışında takıldılar ikisi uzun süre. dişi su ve yem yerlerini bilmiyor diye bir şekilde kendi kafesine tekrar koydum. Ama dünden beri kafesten kaçacak delik arıyor, her aralığa neredeyse kafasını sokup çıkmaya çalıştı, koyduğum yemleri dağıttı.

Bu durumda aynı kafeslere mi koysam artık?

Hocam erkeğin bulunduğu kafese yuvalık takılımı ? Değilse tak. Dişi kızgın demişsin, aynı kafese koy takip et. Dişi yer değiştirdiği için strese girmiş olabilir, sabır göstermelisin. Kuşlar kızgın diye hemen çiftlecekler diye birşey yok.

  • maykilcaksin  (10.12.21 16:15:16)
kafese koyup çıkarmayınca bile çiftleşiyorlar zaten. biz direkt kafese sokuyoruz, önce birbirlerini gagalıyor sonra 1-2 güne alışıyorlar.

  • beretta beretta  (10.12.21 17:10:57)