haklı fesihte haklar nasıl alınır

öncelikle pandemide yemek ücreti verilmemesi haklı fesih sebebidir?

(sorumun temeli bu değil: daha iyi bir iş bulursam ayrılırken zarar etmemek için)

1) ihbar süresi beklemeden ayrılabilir miyim
2) kıdem tazminatı dışında hangi hakları alırım
3) kullanılmayan yıllık izinlerin akıbeti ne olur

pandemide yemek ücreti verilmemesi haklı fesih değildir, büyük ihtimalle sözleşmede yan hak diye geçiyordur ve yan haklar zamanla değiştirilebilir/iptal edilebilir gibi bir madde vardır.

ücret azaltması olmadan haklı fesih yan haklar iptal edildi diye mümkün değil diye düşünüyorum.

ayrıca size göre haklı fesih neden olan konu işveren tarafından kabul edilmeyebilir ( büyük ihtimalle öyle olacak) onlar kabul etmeyecekler ve dava sürecine geçersiniz. eliniz çok güçlü değilse pek tavsiye etmem.

haklı fesih talebiyle ihbarı beklemeden ayrılabilirsiniz ama dediğim gibi kabul edilmeyecektir.
kıdem tazminatını bile dava sonucunda, belki, alabilirsiniz. başka bir hak yok.
kullanılmayan yıllık izinler çıkış sebebi ne olursa olsun son bordro ile ödenir.
  • benaslinda  (10.12.21 10:25:42)
yemek hakkı sözleşmemizde yazıyor ya yemek çıkartılır ya da bedel ödenir şeklinde

yine mi yan hak?
  • bir soru sorcam  (10.12.21 10:44:14)
ücretin esas bileşeni olmadığı için yan hak. hangi maddenin altında yazıyor? yan haklar ile ilgili başka madde var mı?

  • benaslinda  (10.12.21 11:00:22)
İşveren çalışana kanunen yemek parası vermek zorunda değil. Hiçbir işveren de iş sözleşmesine şu kadar yemek parası vereceğim yazmaz. En fazla teklif mektubunda yazar.

Kıdem tazminatı cepte gibi düşünmüşsün ama öyle bir dünya yok maalesef. Uğraşmak isteyen bir işveren fesih talebini kabul etmeyip karşı ihbar tazminatı davası bile açar.

Gerekçen geçerli bir sebep değil maalesef.
  • robin one persie  (10.12.21 12:02:26)
pandemide yemek parası ödenmemesi haklı nedenle fesih sebebidir. daha geçen gün bir arkadaş bu konuda mahkemeden karar aldı.

www.linkedin.com:li:activity:6872110417812983808/

haklı nedenle fesihten sonra kıdem tazminatı ve içeride kalan yıllık ücretli izin haklarını alabilirsin. şirket ödemeye yanaşmaz ise dava açılması gerekir.
  • karsiyakaliyiz  (10.12.21 12:34:00 ~ 12:35:39)
Sözleşmeye bağlı, ancak verilen ücret dahilinde sayılıyorsa yemek ücretinin veya sağlık sigortasının veya başka bir ödeneğin kesilmesi ücretin kesilmesi anlamına gelebilir bu durumda fesih sebebine dönüşebilir.
Ancak mesela yapılan yol karşılığı yakıt ödemesi, ofiste / ofis dışında yemek karşılığı ödeme gibi bir durum var ise doğrudan işçiden kesinti yapılmış olmaz.

Sonuç olarak sözleşme önemli
  • yeninesiltupcu  (10.12.21 14:38:36)
yıllardır yemekhane hizmeti veriliyor
sözleşme üzerinden atıf yapılan metin bu şekilde:

Yemek Yardımı:
işveren, personele öğle yemeği çıkarılabilir. Öğle yemeği çıkarılmayan
işyerinde ve işyeri dışında görev yapan personele, görevinin
başında olduğu her iş günü için, Maliye Bakanlığı’nca belirlenen, hizmet erbabına işyeri veya işyerinin
müştemilatı dışında kalan yerlerde yemek verilmek suretiyle sağlanan istisna tutarı miktarında aylık
yemek kuponu verilir veya aynı miktarda net yemek yardımı yapılır.
  • bir soru sorcam  (10.12.21 17:21:12)
Buradan anlamak çok zor, sözleşmedeki yerinden mevcut mahkeme kararlarına kadar bir sürü başka parametre var. Bir kere yemek yardımı diye başlık konmuş.

Sizin eğer kafaya koyduysanız, işi bilen bir avukat ile görüşmeniz gerekir.
  • yeninesiltupcu  (12.12.21 15:49:34)