Sirke ile kedi temizlenir mi

Eve bir yavru kedi alacağız da sokaktan, sirke veya limonla temizleyin diye onerenler var. Sirke ile temizlesek kendini yalamasina engel olsak nasıl olur

Yavrucağı eve almaya karar verdiğinizde veterinere götürün. Dış parazit kontrolü yapar, pire damlası uygular. Onun dışında temizlik için bir şey yapmanıza gerek yok.

İç parazit için de dışkıya test yapıyorlar. Onun için veterineriniz bilgilendirme yapacaktır.
  • pispinti  (09.12.21 15:07:28)
suyla seyreltmeniz lazım sirkeyi.
direkt sirkeyle silemezsiniz.
seçenek olarak kedi-köpek silmeye uygun ıslak mendiller ve/veya spreyler de var.
  • blatta hiberna  (09.12.21 15:07:52)
Hocam yaşadığım yerdeki veterinerlerin kendine hayrı yok net olarak. Allah'tan hala Ankara'daki veterinerime danisiyorum önemli konularda da bu yeni yavrucak için rahatsız etmeyim dedim veterineri

  • buffy de vampir sayılır  (09.12.21 15:17:51)
hayır, sen kediyi neyle temizlersen temizle kedi üstündeki şeyi yalayarak temizler. o yüzden hayvanı sirke-limon komasına sokarsın. yapılacak olan şudur:
1. kediyi kafese kapat
2. en yakın veterinere gidip dış parazit aşısı yaptır (iç de yaptır, öneriyorum)
3. 150 lira civarı bir para tutacak bunlar
4. kediyi bir süre istersen duşakabine, banyoya falan kapat. o sırada kedi üzerindeki pireyi falan dökecek. dökülenler ölü olacak. bu iş bir 3-4 gün sürer. 1 hafta sonunda kediyi bebe şampuanı ile yıka, kurula.
5. sonra kedi kendini temizler zaten. bir daha üstü bok mok olmadığı sürece yıkamana gerek yok.

yapılması gereken budur. 4. adım ile ilgili: evde de dolanabilir o sürede. kediler eve girdikten sonra kendilerini baya bir temizliyor zaten. ama üstündeki pireler dökülmeden yıkamayacaksın.
  • prole  (09.12.21 16:03:52)
Kedi şu an en iyi ihtimalle 4 haftalık, gözleri hâlâ mavi oradan anladım, bu halde iç parazit hapı verilir mi ki

  • buffy de vampir sayılır  (09.12.21 16:31:14)
cevap: 4 haftalıksa iç parazit vermez diye düşünüyorum. dış yapsın ama yıkamayın. çok küçükmüş. yıkarsanız üşütebilir. kendi kendini temizlenir o. büyüdükten sonra yıkarsınız.

  • prole  (09.12.21 16:39:11)
Evde altı aylık kedimiz de var, şimdilik karsilastirmadik ama dış parazit damlası yapıldıktan sonra ikisini tanıştırayım mi yoksa iç paraziti de mi bekleyeyim, iki hafta ayrı yerde tutmak da zor olur gerçi.

  • buffy de vampir sayılır  (09.12.21 17:08:36)
4 haftalık kediye iç parazit aşısı da yapılmaz, dış parazit de.

evde kediniz varsa bir süre izole etmeniz lazım zaten her ihtimalde.
sadece parazit ve hastalık açısından değil, psikolojileri açısından da.
en azından 1-2 hafta ayrı tutun.

ankara'daki güvendiğiniz veterinere en erken ne zaman aşı yapılabileceğini sorun, ona göre hareket edin ama üç aydan önce yapılmasını onaylamayabilir.
diğerinin bir sonraki aşı zamanına denk getirir, ikisini aynı anda aşılatırsınız (iç-dış) bir sorun olmaz.

yavru kedi yetişkin gibi kendini temizlemeyi bilmez daha.
yani seyreltilmiş sirkeli suya batırılmış ve iyice sıkılmış bir bezle, havluyla vb. silebilirsiniz.
sakın o suyun içine sokmayın, yani direkt ıslatmayın.
sadece tüylerini silin.
onun dışında antibakteriyel ıslak mendiller falan da kullanabilirsiniz gerekirse.
bir süre sonra kendini temizlemeyi öğrenir, daha erken.

bu arada bu temizleme işlemini eve alırken yapın yeter.
istisnai bir durum olmadıkça düzenli olarak yapmanıza gerek yok.
  • blatta hiberna  (09.12.21 17:32:11)
eve yeni gelen kedinin diğer kediyle nasıl tanıştırılacağına dair videolar var. onlara bakın. bir anda tanıştıramazsınız.

  • prole  (09.12.21 17:53:28)
İkisi de çok iyi huylu o yüzden anlaştılar, birbirini kokladılar biraz da oynarken ben fazla temas olmasın diye ayırdım ikisini de farklı odalara koydum. Evdekinin iç dış parazitleri tam ona güvenerek tanıştırdim ama yanlış mı yaptım?

Eşit miktarda su ile sirkeyi karıştırdım, suyu daha fazla mi katsaydim seyreltirken?
  • buffy de vampir sayılır  (09.12.21 23:13:28)
iyi yapmışsınız, bir şey olmaz, hayırlı uğurlu mutlu olsun

  • bir garip melek  (10.12.21 12:09:52)
suyu biraz daha koyun, üçe bir gibi olsun ölçüsü yani.
havluyu o suya batırıp, iyice sıkın.
yani kedi "ıslak" olmasın, silin sadece.
sonra kuru bir havluyla ya da kağıt havluyla kurulayabilirsiniz.

alıştılarsa sorun yok aslında.
bulaşıcı hastalık, parazit vb. açısından zaten iki hafta izole etmeniz de işe yaramaz.
ama siz ortamda değilken kavga falan etme ihtimallerine karşın izole edin yine de.
büyük olanın tırnaklarını kesin, küçüğün tırnaklarını henüz kesemezsiniz.
ama onun da tırnakları büyüğe zarar verebilir.
o açıdan siz ortamda değilken ayrı kalmaları daha iyi.

ufaklığı aşı yapılabilir hâle geldiği anda aşılatırsınız hemen.
  • blatta hiberna  (10.12.21 12:22:42 ~ 12:23:59)