[]

İthal ham madde ve aramalı olmadan üretim yapmak

Türkiye ham madde ve aramalların büyük bir kısmını ithal olarak karşılıyor deniliyor. Tamamen türkiyede üretilen ürünler var mıdır ya da minimum ithal girdi ile üretilen ürünler? (Tarım Sektörü Hariç)

Türkiye'de ihracat yapan firmaların hepsi üretimden ziyade aslında ithal girdilerin montaj ve birleştirilmesini yaparak ortaya çıkan nihai ürünün ihracatını yapıyor. Öyle mi?


 
Var tabii ki. En basit Kardemir çelik üretiyor.

Yani koskoca üretimi montaj yapıyorlar seviyesine indirmek doğru değil. Gıda ve kimya sektöründe montaj söz konusu değil. Montajı yapılan her ürünün her bileşeni de ithal değil. Örnek olarak plastik sektöründe yerli polietilen üreticisi bulabilirsin. Bu yerli polietilen ile yerli ürün üretebilirsin.
  • dissendium  (09.12.21 01:31:42) 
Tekstil var o yüzden ucuz zaten türkiyede.


  • Wakatakakage  (09.12.21 01:35:07) 
Katma deger meselesi. Zaten uretimde kullandigin malzemelerin ne kadarini disarida alirsan o kadar iyidir koydugun katma degere gore.

Soyle dusun, high tech urun yaparsin anakarti islemciyi vs alir sadece plastik govde icine lehimleyip satarsan uc kurusa ameleligini yapmis olursun.

Anakart ve islemciyi alip icine ozel bir yazilimini yukleyip satarsin icine koydugun vidayi bile yurt disindan aldigin halde buyuk deger yaratmis olursun

Bizdeki sorun malin cogunu zaten yurt disinsan aliyoruz anca birlestiriyoruz degil. Aldigimiz mallarin ustune bir sey koyamiyoruz, aksine devlet dahilde isleme rejimiyle destekliyor bunlari ama ortaya koydugun degere bakmiyor. Gunun sonunda asil kazanan o mallari ithal ettigin ulkeler oluyor.
  • floydian  (09.12.21 01:36:16) 
Demir celik konusunda ufak bir not duseyim. Demir celik sektorumuz hammaddelerden biri olan hurda demirin ciddi kismini ithal ediyor.


  • cleric  (09.12.21 02:23:43) 
kardemir'in çelik üretiminde kullandığı makineler, enerji, vb. %100 yerli değil. elektrik kullanılan her yerde ithalat var.

gıda için gübre ithal, traktör mazotundan sulama için elektriğe ithal. taşındığı kamyon yine ithal...

kimya sektörünü bilmiyorum makine kullanımı yoğun mu, santrifüjler falan ithal mesela.

yerli polietilen... iyiymiş. çoğunluğu ithal onun da.
  • freiefeeler  (09.12.21 03:56:30) 
Tekstil kesinlikle değil. Türkiye’de iplik üretiliyor fakat iplik üretilmesi için gerekli hammaddenin ciddi bir kısmı Asya ülkelerinden geliyor. Kullanılan makineler ise yabancı menşeili.


  • Depik  (09.12.21 07:58:29) 
Çok az var. Ama burada gözden kaçırılan şeyler de var. Sen yurtdışından ithal hammadde alabilirsin ama onu araştırarak tasarımın gücünü kullanarak katmadegerli bişeye dönüştürürsen ithal hammaddenin dezavantajını yokedersin. Kendimden örnek vereyim 2 TL ye aldığım hammadeye 1 TL daha masraf edip 3 TL ye ürüne dönüştürüp Türkiye'de 30 TL ye perakende, yurtdışında 45 TL ye toptan 100 TL'ye perakende satış yapıyorum. Bazen şartlar neyi gerektiriyorsa onun hakkını vermek gerekir. Realite ne. Döviz yüksek ihracat kazançlı. Diğer realite ne. Hammadde ithal. O zaman bu iki gerçeği nasıl doğru kullanırım a odaklanacaksın.


  • deer hunter  (09.12.21 09:35:02) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.