kendine has büyük fan kitlesi olan kültür öğeleri

başlık çok saçma oldu farkındayım ama şimdi anlatınca anlayacaksınız.

dünya çapında isim yapmış, kendi fan kitlesi olan içeriklerden bahsediyorum. hala anlatamadım pardon... örnek vermeden olmayacak :(

örneğin yüzüklerin efendisi
örneğin harry potter
oyun dünyasında atıyorum witcher, fallout. ne bileyim büyük bir sporcu da olabilir. misal ronaldo veya messi buna örnek ama futbolculuklarıyla değil karşıt fan gruplarıyla kitleler oluşturmasıyla. federer nadal keza öyle... star wars da çok iyi bir örnek. alt kültürler de olabilir keza. mesela cyberpunk alt kültürü, steampunk vs. vs. esasen geniş ama dar bir şeyler arıyorum umarım anlatabilmişimdir.

başka neler var bu tarz büyük kitlelere yön verecek karakter, film, oyun, şarkıcı vs. şarkıcı derken örneğin beyonce bence buna örnek değil ama bob marley iyi bir örnek.

daha çok kendi fan kitlesini oluşturmuş, iyi bir lore'a sahip oyun, film vs. arıyorum. kendi nerdleri olmalı. adam sadece sevip izlememeli, posterini , oyuncaklarını kısacası ürünlerini de satın almalı.

yukarıda saydığım örnekler harici başka neler olabilir sizce? aklınıza gelen var mıdır?

Marvel - dc

  • uvbray  (09.12.21 00:41:08)
animeler

  • do you remember me  (09.12.21 00:44:41)
star wars

lego. yetiskin olup manyagi olan cok var.
ayni sekilde hot wheels arabalari.

age of empires serisi,
counter strike serisi
blizzard'in oyunlari. mesela starcraft kore'de bir kultur ogesi basli basina. diablo ve warcraft da mesela kendi manyaklari olan seriler.
  • baldur2  (09.12.21 00:48:54 ~ 00:49:48)
Şarkıcı Justin Bieber, Beliebers

Joker olur mu bilmem.
  • dissendium  (09.12.21 00:51:14)
Pc master race
Ps
Xbox
  • floydian  (09.12.21 00:54:51)
Beatles, Abba, RuPaul's Drag Race

  • hot potato  (09.12.21 01:13:47)
k-pop fanları. müzikten çıkıp bir alt kültüre döndü bu olay artık
animeler ve kore dizileri de bunun yanında değerlendirilebilir.
directioners vardı eskiden one direction fanları.
lol oyunu. dizisi çıktı mesela arcane o da deli gibi izleniyor.
fifa, pes, cs, pubg, valorant gibi başka oyunlar da konuşulabilir burda.
metallica gibi bir sürü köklü rock/metal grupları da buna güzel örnek olur.
amelie filminin de bir kitlesi var posterleri vs. çok satar, replikleri vs. nette çok var.
godfather serisi, matrix serisi, fight club
friends, game of thrones, himym, lost, sherlock, breaking bad, doctor who (en deli kitle bunda olabilir ürünleri de çok satılıyor), battlestar galactica gibi popüler diziler
  • semaforo de medianoche  (09.12.21 01:40:01)
Penauts snoopy

  • kediperili  (09.12.21 01:41:52)
Warhammer 40000
Battletech
Dungeons and Dragons
Star Trek
  • cleric  (09.12.21 02:08:20)
metal gear solid
skyrim
world of warcraft
dota
  • freiefeeler  (09.12.21 03:57:39)
Halo
Mario ( bayağı delisi var)
Legend of Zelda
Joker( Nolan'ın Joker'i)
  • İnatçılığın yeryüzündeki temsilcisi  (09.12.21 07:16:25)