banka kartı vs. kredi kartı mağaza açısından

komisyon ya da bekleme süresi açısından avantaj sağlıyor mu işletmeye

tam ifade edemedim sanki

müşteri ödemesini banka kartıyla yaparsa bir şey farkediyor mu işletme açısından
  • bir soru sorcam  (08.12.21 16:01:51)
bu tamamen banka ile anlaşmaya göre değişiyor.

şimdi birkaç farklı bankadan gelen üye işyeri hesap ekstresine bakıyorum, o bankanın kredi kartı ile peşin, o bankanın kredi kartı ile taksit, başka bankanın kredi kartı ile peşin, o bankanın banka kartı ile peşin, başka bankanın banka kartı ile peşin şeklinde çeşit çeşit komisyon var. bir bankada biri yüksek öbürü düşük, diğer bankada beriki yüksek öteki düşük.

ama fark var ki bankalar bunları ayrı ayrı kategorize etmiş.
  • kibritsuyu  (08.12.21 16:11:51)
mantık olarak banka kartı düşük olur gibi geliyor
genel olarak öyle mi @kibritsuyu

  • bir soru sorcam  (08.12.21 17:19:17)
rakamları yazayım. bunlar iki ayrı firma.

ilk yazdığım rakam harcama tutarı, ikinci yazdığım rakam da komisyonu

garanti:
bonus (kredi kartı) 13.700, 417,27
paracard (banka kartı) 2.060, 42,44
diğer banka kredi kartı 2.320, 29,23
diğer banka banka kartı 7.724, 101,16

başka firma

iş bankası:
maximum 2 taksit 2.257, 115,57
maximum 3 taksit 1.933, 118,12
maximum 4 taksit 4.329, 307,37
maximum peşin 225, 5,74
yurt içi banka kartı 2.551, 51,02
yurt içi kredi kartı 99, 2,08

akbank bu kadar detaylamamış mesela. ilk firmanın akbank ekstresinde akbank banka kartı diyor %2,2, aknank kredi kartı diyor %4 küsur

yani evet genel olarak banka kartının komisyonu az diyebiliriz.
  • kibritsuyu  (08.12.21 18:27:38 ~ 18:30:08)
2 ayrı bankadan pos sahibi biri olarak ben de pekiştireyim bilgileri;

Her bankanın farklı uygulaması olur, komisyonlu (ertesi gün) uygulamalarda diğer banka kartlarına yüksek, kendi banka kartlarına düşük, kredi kartına farklı, banka kartına farklı komisyon da olabilir.

Tüm kartlara ve tüm bankalara tek bir komisyon da olabilir, ben genelde sıkı pazarlıkla düşük komisyon alır ve tüm kartlara aynı oranı uygulatırım.

Bir süredir de komisyonsuz çalışıyorum, onda da bir banka 35-36 güne ödemeyi aktarıyor. Diğer banka 29-30 günde aktarıyor.

Bu da pazarlıkla ve banka ile olan ilişkilerle değişiyor.
  • John Bloor  (09.12.21 12:56:24)