[]

inşaat mühendisi ve mimar arkadaşlara beton hacmi sorusu

sevgili meslektaşlarım saygıdeğer yoldaşlarım.

saha tecrubesi olanlar için bir sorum olacaktı yardımcı olabilen çıkarsa çok sevinirim hatta 10 adet senso da ateşleyebilirim kendisi için.

şöyle bir sıkıntım var.

trafo binamız var. toplam 17.23 m^3 beton hesapladım. 18 söyledim. santral kazan boş gelir dedi, 18.5 istedim. pompa gelince de boş gelmedim dolu geldim abi dedi. baktım harbiden de doluydu. neyse biz döktük kolon perdeyi 3 adet 0,6/0,3 kolonum eksik kaldı. normalde 17.5'in çok çok rahat yetmesi gerekirken 2,5 m^3 betonum eksik kaldı.
yanlış mı hesapladım diye bir daha hesapladım. 17.23 çıktı.

projede ölçeğe baktım doğru. dökülen betonları ölçtüm onlar da projeye uygun yapılmış dökülmüş. kalıplarda açma patlama yok. sağa sola dökülen beton yok zaten ben başlarındaydım.

şantiyemin girişinde de kantar var. mikserleri kantara soktum. kantara göre yaptığım hesapta da hiçbir falso yok.

döktüğüm kotlar da 0.00/+2.65

sizce bu 2.5 m^3 kayıp beton nerede?

 
Beton sulu gelmiş olabilir mi? Kalıptan akmış olabilir ama bu kadar falso olması bana hesap hatası olduğunu düşündürüyor.


  • opitseri  (05.12.21 20:31:41) 
2.5m3 az değil. projeyi ve çakılan kalıbı kontrol ettiysen, santralden az göndermişlerdir. kantarınızda da problem olabilir, topraklaması iyi yapılmayan kantarlar rastgele yanlış verebiliyor.

bir de pompayı nasıl dolu gönderdi onu anlamadım. ilk defa duyuyorum. sizden önce döktüğü şantiye yakındı herhalde diyeceğim ama yolda kaza olsa veya arıza olsa pompayı ellerine alırlar.
  • malheiros  (05.12.21 20:42:47) 
beton katı geldi (kolon perde döktüm) hesap hatası da yok defalarca herkesçe kontrol ettik. sahada da bu ölçülerde yapıldı mı diye kontrol ettik.

kantarda sorun yok kantar aktif şekilde gün içinde kullanılıyor. zaten halihazırda fabrikanın kendi kantarı. gün içinde 100'den fazla seramik tırı gir çık yapıyor ayrıca beton santralinin kantarıyla 40 kg farkla uyuşuyor kaldı ki gün içinde tırlarla mıcır çektiriyorum mıcır ocağından gelen fişle benim kantar gene uyuşuyor. kantarda da bozukluk yok.

pompa da başka yerde beton döküp bize geldi yakın yerdeydi. ki ben çokça pompanın dolu geldiğini bilirim.

acaba diyorum bizim santral c50 falan mı gönderdi de onun ağırlığı çok fazla kantar ağırlığını yakaladı hacmi düşük çıktı şu da olabilir kireçtaşı değil de bazalt gibi bir malzeme kullanıldı 2,4 değil de 2,6 falan geldi ton başına ağırlık. 18.5 istedim. o da yaklaşık 3,7 ton yapar onu da hesapta 1.5 ton diye hesapladım. 400 litre de mikser arabayı yıkadı desek 4 ton. e 500 desi de fil hortumundan dışarı çıktı desek. 1.3 ton da o yapar toplam 3.2 ton.gerçi gene 1 m3 kayıp. kafayı yedirtcek bana.

iş hayatımda böyle saçma sapan bir şeyle hiç karşılaşmadım. aklım kesmiyor bir türlü.
  • turbo sadık  (05.12.21 23:14:34 ~ 23:26:42) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.