Borçlarımı nasıl ödemeliyim ?

Kredi Kartı ve Kredi borcu olarak toplam 36000 TL borcum var.

Kredi kartları 17000 TL gibi, kalanı (18000) kredi.

Bu kredilerin ödemeleri 1600,350,180 şeklinde (1600 olan 3 ay sonra bitiyor)

Kredi kartları ise 4800,2600,3900,6000 şeklinde

Aylık sabit gelirim ise 5000 TL
Muhtemel aylık harcamalarım 1000-1500 TL gibi (Sadece faturalar ve kişisel harcamalarım var başka bir harcama yok)

Ben bu ödemeleri ,kredileri tam ve zamanında, kredi kartlarını ise sadece asgarileri ödeyerek yapıyorum. Fakat bu dipsiz bir kuyu gibi olmaya başladı. Aylık harcamalarım arttığında ortalık karışıyor, kartların bazılarını ödeyemiyorum.

Şimdi soru şu; Aklımda 4 yol var.
1- 36000 TL lik kredi çekip tüm borçları birleştirip 36 aya yaymak. (Ödeme 1400 TL)

2- 50000 TL kredi çekip borçları ödeyip kalan 14000 TL ile altın/döviz vs. almak (Ödeme 1940 TL)

3- 17000 TL kredi çekip kart borçlarını kapatmak (660*36 veya 891*24 veya 1600*12 ay)
(Bu seçenekte asıl güvendiği konu 1600 TL olan ve 3 ay sonra bitecek kredi borcu, 3 yıl daha kredi ödemektense, 1 yıl ödeyip artık kredi işinden kurtulmak istiyorum)

4- Hiç kredi çekmeyip 1600 TL kredinin bitmesini beklemek, 3 ay sonra kredi bitince, bitmemiş gibi o 1600 leri kredi kartlarına yönlendirmek. Bu durumda ise 3 ay biraz sıkıntı çekmem gerekebilir.

Sizce hangisi tercih etmeliyim ?

3. Yoldan ilerlersek. Toplam kredi ödemen 2130 TL, 17000 TL-12 ay kredi ödemesi aylık 1600 TL gibi. Toplam kredi ödemen 3730 TL olacak. Sanada aylık 1250 TL gibi harçlığın kalır. Kredi kartlarının borcunu öder ödemez hepsini kapatırım. Yapamam diyorsamda 500-750 TL limitli tek bi kartım kalır. 3 ay sonra elime geçecek olan 1600 TL'yi direk yatırıma yönlendiririm. Dolar, altın ,yatırım fonu, borsa (uzun vadeli birçok örnek var araştırıp öğrenmeni tavsiye ediyorum).

  • 1917  (05.12.21 14:26:07)
Şimdi bu değişkenli bir soru. Kredi faizlerin kaç mesela?
Asgari tutardan sonra ne kadarlık bir tutar kalıyor ?

Neyse genel bir cevap vereyim. Kredi kartı gecikme faizi bütğn bankalarda sabit. Ne kadar %2.02*0.30 olması gerekiyor. Ekstreden kontrol edersin. Bu durumda senin çekeceğin kredinin yaklaşık olarak %2.2 den düşük olması gerekiyor aylık faizinin.
Mesela Mevcut durumdaki kredi taksitlerini kapatıp yeniden kredi çekmek bence mantıklı değil. Neden? Çünkü kredi faizleri arttı. Yani sen önceden krediyi çektiğinde %1.6 ile çekmiştin şimdi %2 ile yeniden borçlanmak mantıksız.
Ben senin yerinde olsam ne yapardım ?
Çekeceğim kredinin faiz oranına bakardım. Eğer aylık %1.8-.1.9 arasında bir kredi çekebiliyorsam o zaman hiç düşünmeden kredi kartı borçlarımı+1600Tl*3 lük kapatırdım.
Bu durumda 18 ay kredi çektiğinde 1500 TL taksit ödersin yaklaşık.
Bu şekilde total kredi ödemen 2.000 TL. Aylık 3k para kalıyor sana ve kredi kartı borcun sıfır.
Ama kredi başvurunda sana verdikleri faiz önceki kredilerinden daha düşükse onları da yapılandırman mantıklı.
Artık yatırıma başlayabilirsin. Her ay 1k TL lik altın alabilirsin, bitcoin vs işine girebilirsin. Orası artık senin tercihin.

Borçları yapılandırmada ana madde faiz karlılığı ve ödeme kolaylığı. Kredi tutarını arttırdıkça sana daha az para kalacağından yine karttan harcama yapacaksın.

Ek olarak mevcut enflasyonist ortamda vadeye uzatmak da mantıksız bir seçenek değil. 2 yıl önceki 100 TL ile şuanki 100 tl çok farklı.
  • Omelas'ı Terk Eden Köylü  (05.12.21 14:33:53)
Ben olsam 3 ay daha dişimi sıkar şu 1600ü bir başımdan atarım. Sonra 3 numara 12 ay vadeli kredi ile diğererinden kurtulurum. Baktın kredi faizleri çok arttı 1600 gitti başımdan der o 1600ü kartlara pay eder öderim.

  • cilekli pasta  (05.12.21 15:48:54)
İşin garantiyse ve zam alacak gibiysen acıma çek krediyi. Enflasyon karşısında eriyor zaten kredi taksidi de

  • materyalist imam  (06.12.21 00:55:58)