[]

E imza hangi kurumdan alayım ve nasıl

Soru başlıkta.

PTT var bir de zaten bilinen kurumlarla işbirliği içindeymiş diyorlar.
Başvurusu yüz yüze yapıldığı için daha kolay geliyor bana çünkü ofiste olmayabilirim ya da meşgul olabilirim.

Diğerlerinde online başvuru var, sonra geliyorlarmis adrese ama kurum adı ve pozisyon kısmı var başvuru formunda.

İkinci soru da bununla ilgili:

Benimkisi home office şahıs şirketi, dolayısıyla şirket adı benim adım pozisyon da meslek adım/ben işte.

Farklı bir şey yapmayı gerektirir mi bu, başvururken?

 
Online başvuru yapınca şirkete gelmiyorlar, sen belgeleri gönderiyorsun veya götürüyorsun kargo ile e-imzanı gönderiyorlar.

Kurumsal başvuru yapmalı mısın bilmiyorum? İyi araştır, boşa e-imza çıkartmış olursun. Eğer faaliyet gösterdiğin alanda, kamu kurumu hizmetlerinden kurumsal e-imza ile yapman gereken işlemler oluyorsa (Mesela ne bileyim gümrük işleri, yapı denetim gibi) kurumsal al. Yoksa hiçbir işe yaramayabilir. Örneğin şahıs şirketiysen ayrıca SMM kesmek için mali mühür alman gerekiyor, o kurumsal e-imza'dan da farklı bir şey.

Ayrıca şahıs e-imza ile de yetkilisi olduğun kurumun işlemlerini yapabildiğin uygulamalar var. e-imzacıyı ara sor. ben olsam PTT'den almam oraya git gel, sonra e-imza diyeceksin şubede bilen çıkmayacak, bilen kişi öfleye püfleyecek gelecek vs. zaten eimzatr'nin bayisi gibiymiş.
  • malheiros  (03.12.21 19:15:35 ~ 19:16:19) 
Kurumsal başvuru yapmalı misin bilmiyorum? demişsiniz, e-serbest meslek makbuzu için kullanacağım.

Sanırım dediklerinizde bir şeyi farkettirmiyor bu, yine de belirteyim dedim eğer farkettiriyorsa.

Teşekkürler
  • encokbenisevinnolur  (03.12.21 21:13:31) 
e-serbest meslek makbuzu için kullanıyorum.

e-imzatr'den gayet memnunum.

şahıs işletmeleri için e-imza almanız yeterli. mali mühürü tüzel kişiliği olan sermaye şirketleri (limited, anonim) alıyor.

online falan boşver. gidiyorsun alacağın şirketin ofisine, kimliğini verip 15 dakikada alıp geliyorsun. ondan sonra bilgisayara gerekli programları kuruyorsun. ondan sonra istersen gib sisteminden kes, istersen bir özel entrgratörle anlaş, onun üzerinden kes.

entegratörde e-imzayı bir kurulum sırasında bir kere takıyorsun, kurulumdan sonra tekrar takmaya gerek yok.

tabii farklı işlemler için (e-devlet girişi vs) takmak gerekiyor.
  • kibritsuyu  (04.12.21 01:10:55 ~ 01:12:09) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.