basit bir ms access sorusu - relationship

Merhaba, access'de yeniyim.
İki tablom var örneğin:

Tablo 1: Personel listesi (ID1, personel ismi)
Tablo 2: Yapılan işler (ID2, İş türü, İşi yapan personel)

Tablo 2'deki İşi Yapan Personel alanına Tablo1'deki personel isimlerini combobox olarak çekiyorum. Bu alanda birden fazla personeli seçme imkanı da sağlayabiliyorum (allow multiple values). Aynı işi yapmak için birden fazla personel gerekebiliyor.

Problem şu: Allow multiple values yapmadığımda, yani Tablo2'deki işi yapan personel sütununa tek giriş olduğunda, kayıtlar Tablo1'deki personelin yanında +'ya bastığımızda görünüyor. Yani kimin ne iş yaptığı görülebiliyor. İstediğim gibi. Ancak bu alanda allow multiple values yes dediğimde personel listesinde + görünmüyor. Dolayısıyla giriş yaptığım işler personel üzerinde görünmüyor.

Relationship'de bayağı bir olasılık denedim ama birkaç gündür bu problemi aşamadım. Bunu yapmak mümkün müdür?
Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ederim.

normalizasyon kurallarına göre, bir veritabanında, yapılan iş ile personel arasında bire-çok ilişki varsa doğru olan, yapılan iş tablosundan personel bilgisini çıkarıp, 3. bir tablo oluşturup primary key ile birbirlerine iliştirmektir.

Tablo 1: Personel listesi (ID1, personel ismi)
Tablo 2: Yapılan işler (ID2, İş türü)
Tablo 3: İş Personel Bağlantı (ID2, ID1)
  • altinci nesil caylak  (02.12.21 11:01:41 ~ 11:02:04)
3. tablodan ziyade bu 2 tablonun birbiriyle ilişkisi hangi kolon üzerinden? Personel_id gibi bir değer tutup iki tabloda bu değeri ilişkilendir.

  • Abdurrahman  (02.12.21 11:29:55)