amazon iade süreci

iki gün önce 1958 liraya amazon satıcılı olarak aldığım ürün 1719 liraya düşmüş. müşteri hizmetleri farkı iade etmiyor, ürünü iade edip tekrar alın diyorlar. öyle yapmayı düşünüyorum ama fiyatı kaçırmadan ürünü alırsam, sonra iade sürecinde herhangi bir sorun olmaz değil mi? ürün patpat üzeri naylona sarılı geldi, aynı patpat ve naylona geri saracağım, etiketleri üzerinde.

edit: bir de ürünün ücreti ne zamana kadar geri yatar? kredi kartına fazladan 2 bin lira daha ödeme yapmak zorunda kalmayalım..

Sorun olmaz. Siz ürünü ucuz fiyattan alın. Yeni gelen ürünü de eski fiyattaki siparişten iptal edip iade edin.

edit sonrası: iade ettiğiniz ürün satıcıya ulaştıktan sonra çok da uzun olmayan bir inceleme süreci oluyor. 1 günlük iş. ertesi gün ödeme iadesi yapılır ama kredi kartına geçmesi bazen uzun sürebiliyor. oradan sonrası banka ile ilgili çünkü.
  • himmet dayi  (01.12.21 11:28:32 ~ 11:29:33)
Bi sey olmaz. Istersen ac paketi kullan sonra baska bi kutuya koy yine alirlar. Mustahak cunku bunlara.

  • floydian  (01.12.21 11:43:41)
aynı durumu oto koltuğunda yaşadım. koliyi direk merkezden iade ettiremedim. koltuk geldi kapıda teslim almadım. geri gitti. kargocu arada kaldı. üstüne bir de banka harcamayı taksitlendirmedi. neden diye aradığımda amazon satışları yurtdışı harcaması geçiyormuş. 10 günde anca yattı para. yani ürün geriye kargolanıp teslim alındığında para yatıyor. ama o süreçte indirimli fiyat değişebilir. ben bu sebepten gece gece 5bin tl kredi çektim. 150 tl için bu dert çekilmez.

  • mikahakkinen  (01.12.21 12:29:22)
Ben kullandığım tencere takımı 2 hafta sonra soyulmaya başlayınca o halde iade ettim, sorunsuz aldılar. Satıcı Amazon olunca iade konusunda hiç problem olmuyor.

Karta para iadesi bazen 3-4 gün sürüyor ama o Amazon'un değil, bankanın süreciyle ilgili. Amazon kargo gittikten en geç bir gün sonra iadeyi yapıyor. Bununla ilgili hediye çeki isteyebilirsiniz, öyle bir durumda kargo ulaştıktan sonra paranızı amazon hediye çekine çeviriyorlar ayni gün, beklemenize gerek kalmıyor.
  • fraise  (01.12.21 12:33:52)
bildiğim kadarıyla amazon stok fiyatları uçak biletlerinin fiyatlarının değişimine benziyor.

x üründen 10 tane var diyelim stokta. 3 tanesi 25, 3 tanesi 22, 3 tanesi 20, 1 tanesi 19'dan satılacak şekilde ilerliyor. ya da her birini ortalama fiyat olan 22 liradan satacak ama bunun yerine farklı fiyatlarla pazarlamayı tercih ediyorlar. dediğim gibi, bu kesin bilgi değil.

siz üst banttan alınca fiyat bantı bir aşağıya düşüyor. pahalı olanı iade edip ucuz olanı stoktan çekiyorsunuz. olan bu.

"amazona müstehak", "ben aldım fiyatı düşürdü ipneler" demeden önce bunu da dikkate alalım :) nası olsa ücretsiz kargo, koşulsuz iade diye diye sistemi abuse ediyor bir çok kişi. ilk aldığınız fiyat iyiymiş demek ki aldınız ya da amazona olan güveninize karşılık makul bir fiyattı diye düşünmüşsünüz. bırakın öyle kalsın, iade etmeyin. iade ettiğiniz an kargocusu, bankası, amazon operasyon ekipleri, tekrar paket ıvır zıvır bir sürü tantana 10 tane süreç. doğaya zarar :)
  • posthuman  (01.12.21 14:07:14)
yeni ürünü alın. eskisine iade açın, gelen yeni ürünü eski ürünmüş gibi iade edin. yanlış ya da problemli hiç bir şey yok, hem de naylonu açılmış ürünü vermek zorunda kalmazsınız. ücret de 10 gün içinde falan yatıyor genelde.

  • roket adam  (01.12.21 14:26:01)