banyoya kayar kapı yapmak

tadilat yapacağız da, çamaşır makinesini bir türlü sığdıramadık.
evinde ve özellikle banyoda kayar (sürgülü) kapı kullanan var mı aramızda?
kullanışlı mı diye soracaktım. ve birde ses izolasyonu normal kapı gibi olur mu?

basit kayar kapılar ile hem ses, hem de mahremiyet sağlayamazsınız. ya duvar içi olacak, ki o geçmiş; ya da kasalı kayar kapı yapacaksınız, o da kaliteli aksesuarlar ile ekonomik olmayabilir. onun yerine katlanır kapı düşünebilirsiniz.

  • malheiros  (30.11.21 20:49:13)
izolasyonlu akordeon kapı düşünebilirsiniz. sürme kapılar banyo için pek kullanışlı degil.

  • faaip de oiad  (30.11.21 21:02:00 ~ 21:09:30)
banyo icin pek kullanisli degil. yasadigim ulkede surgulu kapi meshur. benim de uc odamin kapisi surgulu ama banyo degil. halbuse banyo da olsa mantikli olurmus cunku kapinin arkasi olu alan biraz. ama gel gor ki surgulu kapi ac kapa icin gurultulu biraz. arkadaslarimda surgulu banyo da gordum onlarin kapilar tam kapanmiyor bile.

ha yag gibi kayan varsa belki olabilir (benim odalar aslinda yag gibi kayiyor ama yine de kullanisli degil) ayrica nemlenir siser filan. biraz ile kapanmamasi sorun olur acikcasi.

akordeonlar daha da beter bence. camasir makinesine baska yer baksaniz?
  • supergirl  (30.11.21 21:13:02)
kayan kapı, doğru ve kaliteli ray ve ray üstünde yürür araba malzemeleriyle yapılırsa çok ama çok uzun süre (>20 yıl)sıkıntısız çalışıyor. mahremiyet kısmı biraz sıkıntılı olabilir, bir parça daha çok ses dışarı ulaşıyor.

kapandığı kısmı bir miktar yuva şeklinde açılır da kapanınca oraya yerleşirse daha iyi ses yalıtımı olur. kapının altında ve içine doğru ilerlediği kısımda fırça kullanmak da epey işe yarar.

kurtardığı alan ise paha biçilemez.
  • kaptankedi  (30.11.21 21:21:50 ~ 21:57:51)
Banyoya sürgü mantıklı değil +1

Marketlerdeki "laylon" akordiyon kapılar da tırt, banyoda o da olmaz.

Normal bir kapı düşünün, banyo için kanat 70 cm dir. Bunu dikine ikiye keserek imalat yapacak usta, iki tane 35 cm kanat olacak.

Bu iki kanat ortadan birbirlerine menteşelenecek, bir tanesi de kasaya. Ön kapıya üstten bir saplama gibi bişey olacak ve üst kasaya bu saplamanın kayması için kanal açılacak.

Sonuçta tarihi telefon kulübesi ya da eski otobüs kapıları gibi ortadan katlanan kapı olacak.

Görsel bulursam eklerim.
  • John Bloor  (01.12.21 12:08:51)