Kulüp

Çelebi'nin Matilda'ya kötü davranmasının nedeni nedir? Eskiden aşık olduğu için mi? Mümtaz'ı öldürdüğü için değil heralde.

hem eskiden hem hala aşık olduğu için olabilir. bir de erişemediği, ulaşamadığı için gibi sebepler olabilir. seviyor ama elde edemiyor, öfke olarak yansıyor gibi mesela.

  • nimberjack  (30.11.21 20:43:23)
ya sanki bi sahnede çelebi matilda'ya bi mektup yazıyordu müömtaz konusunda uyarmak için. o yüzden aşık olduğunu düşünüyorum.

  • euteamo  (30.11.21 20:44:15)
bence hem yahudi oldugu hem de asik oldugu icin. yani dolayisiyla olmamasi gerektigi icin ofkeleniyor.

matilda'nin kupelerini birlikte oldugu kadina taktiriyor dikkat ettiyseniz.
  • yoggi  (30.11.21 23:14:34)
yasli yahudi bir tanidiginin yanina gitmisti o da, celebi icin babanin kasasini bosaltmisti gibi bisey demisti, olaylar var belli ki. hatirladigim kadariyla.

  • Ley  (30.11.21 23:24:16)
Spolier olabilir.

Çelebi Matilda'nın babasının şirketinde çaycı, kasadan ya da odadan bir şey mi ne çalınıyor, Çelebi suçlanıyor ve işten atılıyor (ceza alıyor mu hatırlamıyorum)

Ama aslında Çelebi, Matilda'nın üçkağıtcı manitası hakkında patrona bir uyarı mektubu yazıyor, bu mektubu odaya/kasaya filan bırakırken yakalanıyor herhalde hırsızlıkla suçlanıyor.

Dediği gibi de Mümtaz (kötü manita) patronun hayatını karartıyor, aslında Çelebi iyi biri galiba, hırsından sinirinden kötü davranıyor.

Gerçi çalışanların parasını filan tırtıklıyor, kadınlara zulm ediyor, demek ki eskiden iyiydi sonra kötü oldu.
  • John Bloor  (01.12.21 12:12:47)
çelebi matilda'ya hâlâ aşık.
zamanında onun ailesinin yanında çalışan, sadık olduğu hâlde haksızlığa uğramış biri olarak ve matilda'ya da hiçbir zaman ulaşamayarak yaralanmış.

yaptığı iyilik karşısında kötülük görünce de hırslanarak daha iyi bir konuma gelmeyi kafaya takmış ve bu yolda her şeyin mübah olduğunu düşünmüş.
içinde kötü biri olmasa da öyle birine dönüşmüş, kabuğunu kalınlaştırmış.
matilda'ya olan aşkı dışında devam eden bir zaafı ve kendince bir saygısı da var.
  • blatta hiberna  (01.12.21 13:10:12)