ekşi dili ve edebiyatı

falan filan sorunsalı, bkz. vermek gibi sözlük'ten çok aşina olduğumuz kalıplar neler, ilk akla gelen? xx rezaleti hariç :)

X'in abartılmış bir balon olması, hede

  • dissendium  (30.11.21 16:00:17)
sözlük klişeleri
ekşi sözlük jargonu

buralarda epey var(dır)
  • pispinti  (30.11.21 16:13:21)
.... gerçeği

  • olaylar olaylar  (30.11.21 16:22:07)
Suser vardı eskiden.

Ayrıl coco daha çok buranın jargonu sanırım. Cocodancer'dan geliyor yanlış hatırlamıyorsam.
  • peki madem  (30.11.21 16:27:13)
(bkz: salndalyeden kaydfım gulerken) vardı eskiden.

  • kobuzchu kiz  (30.11.21 16:30:45)
valla ekşi denince aklıma ilk olarak (bkz: oysa yoğurtlu sosun içimi ferahlatması gerekiyordu) geliyor :D

  • rose parks  (30.11.21 16:45:21)
otoban kenarinda ebegumeci toplayan yurdumun cefak

isten cikarken adama ingilizce am gunu yag

.. dedirten baslik
  • in vino veritas  (30.11.21 17:12:18)
ay bi de sey vardi

erkek arkadasimin birasini doktun ve simdi gelecek

bu arada bora ben
  • in vino veritas  (30.11.21 17:14:36)
hanım koş...

vay anam vay neler dönmüş serhat

dediğini anlıyor ve yapısal olarak parçalanıyorum
  • juliette  (30.11.21 18:37:23 ~ 18:38:26)
Çıkış noktası Facebook olsa da eskiden şükela butonuna gaza gelip birden fazla kez basınca diego dur allahını seversen zaten ortalık karışık gelirdi.

  • Amaranta ursula  (30.11.21 18:50:50)
Fularim yetmedi tarzı fular geyikleri var. Onun dışında bir de yeşillendirme olayı var.

  • j r r tolkien hayrani  (30.11.21 20:17:36)
bizim bir ara bir arkadaşımla kendi aramızda da çok kullanıp güldüğümüz seni kınıyorum ve sana laflar hazırladım vardı.

(bkz: turkishmusic.org'daki sezen aksu tartışması)
  • nimberjack  (30.11.21 20:38:39 ~ 20:40:55)
owencan'in kattigi "vasat" var. nutella/uludag gazoz bi ara inanilmaz populerdi sozlukte. lara gofret'in katkisi "kaba erkek" var.

kezban lafi mesela komple turkceye author adli yazar tarafindan kazandirildi. yani kelime tabii ki evvelden beridir var ama ben mainstream ortamlarda ilk kez eksi'de author yazilarinda gormustum.

bu kadar eskiyi andik son olarak ilk akpli troll nasilbirdemokrasiistiyoruz'a da bir selam gonderelim :)
  • reavelyn  (30.11.21 22:04:15)
bir de az ünlü biri ya da gereksiz yere ünlü olan biri hakkında başlık açılınca altında o kişi hakkında soru olarak o kim amk diye girdi yazılır. mesela "booty hunter kim amk?"

  • booty hunter  (30.11.21 23:51:47)
"kezban lafi mesela komple turkceye author adli yazar tarafindan kazandirildi."

Hocam alakası yok, "kezban" tabiri daha sözlük popüler değilken bile kullanılan bir sıfattı.
  • Avoiding The Puddle  (17.12.21 04:27:54)
isten cikarken adama ingilizce am gunu yag: inci sözlük
nasilbirdemokrasiistiyoruz akpli değil. avukat yazar avasas

  • comp  (17.12.21 06:06:43 ~ 04.02.22 22:11:53)
aradim mamafih bulamadim, eyyorlamam bu kadar, baslik basa, swh populer bakinizlardi.

ayar verme kalibi sik kullanilirdi..
  • cooperr  (17.12.21 08:49:58)
Avoiding The Puddle, hocam haklisiniz cok kotu ifade etmisim kendimi. kezban kelimesi belki onlarca yildir var olan bir kelimeydi. ama su an insanlarin gozunde ifade ettigi stereotipi tanimlamasini saglayan kisi author oldu. atiyorum 50 yil once birisi kezban dese anlayacagimiz seyle su an biri kezban dediginde anlayacagimiz sey arasindaki farkin sebebi author, onu demeye calistim. ama cok kotu demisim :D

ha eger bu dedigim de yanlissa, ben ilk kez author'dan duydum kezbanin o kullanimini, o yuzden demistim :)
  • reavelyn  (18.12.21 19:18:54)
"küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın"

bir de yukarıda yazılanlar kadar bilinmez belki ama "ev işi yapmış kadın siniri" var. bu tabiri yayma cemiyeti başkanıyım, her fırsatta kullanırım :)
  • evanka  (18.12.21 20:28:28)