Faiz sıfır olsa teorik olarak dolar ne olur?

SB.

o noktada fiyatlama mekanizmasının sağlıklı çalışacağını düşünmüyorum. ülkede fiyatı TL olarak ifade edilen hiçbir şey kalmayabilir. ha şu an da pek yok.

  • freiefeeler  (29.11.21 16:28:13)
Yabancı yatırımcı ülkeye tek kuruş dolar sokmaz. Üstüne Türkiye'de olan dolarını yurt dışına çeker. Parasını versen de dolar bulamayabilirsin.

Pratikte, PPK çıkıp faizi sıfır yaptık derse; CDS (ülke risk primi) saniyesinde tavan yapar, devlet borçlarını ödeyecek ucuz döviz bulamaz, moratoryum ilan eder.
  • archmage mahmut  (29.11.21 16:50:20 ~ 16:52:05)
eğer hükümet, kardeşim bundan sonra hep böyle olacak, alışın faiz filan yok derse; bir süre sonra ülkenin dış ticaret açığına göre dalgalanan bir dengeye gelebilir.

dış ticaret açığı sonlanana dek dolar artar ve orada durulabilir. lakin dış ticaret konusu dalgalı bir mevzu olduğundan, ve dış piyasalara karşı da korumasız olduğundan sürekli olarak geniş bir aralıkta dalgalanması sözkonusu olur.

öyle olunca da @freiefeeler in dediği gibi kimse satacağı ürün ya da hizmete TL üzerinden bir fiyat biçmek istemez.

bu yüzden, amerika gibi güçlü bir (rezerv) paran ve dünyanın en büyüğü şirketlerin yoksa, çin gibi dünyanın bütün üretimini elinde tutmuyorsan böyle işlere kalkışmak epey riskli.

günün sonunda egemenlik alameti olan ülke parasının tamamen yok olmasına yol açabilir.
  • kaptankedi  (29.11.21 16:52:26)