yabanci hisse yatirim fonlarinin dolar/tr paritesinden etkilenmesi

selam,
diyelim ki bir turk bankasinin yabanci hisse senetleri barindiran X fonuna yatirim yaptik, fonda amerikan hisseleri var haliyle dolar bazli. hissenin fiyati degismeyip dolar tr karsisinda deger kazandiginda yine de fon deger kazaniyor mu? dumduz dusununce 1$'lik orn. apple hissesi 10 lirayken 15 lira olmali dolar/tr 10'dan 15'e cikinca ve fonun degeri yukselmeli ama birkac yerde fonlarin icindeki hisselerin degerlenmesinin birim bazinda ele alindigi, dolar/tl kurundan vs etkilenmedigini okumustum. net bir bilgisi olan var mi?

Kazaniyor, tersi de gecerli.

dolar 8den 6ya dusunce bir bakiyorsun hesap eksiye gecmis.

Bazen hem dolar dusuyor hem de fonun kendisi. O zaman iste tarlasi yanmis emmi gibi cokuyorsun.
  • divit  (28.11.21 18:14:09)
yanlis bilgi okumussun, tabi ki etkilenir. hesaplamasi da asagidaki sekilde yapiliyor.

twitter.com
  • bay b  (29.11.21 09:24:55)