[]

Yurtdışına taşınıp işe orada devam edenlerin emeklilik işleri

Nasıl oluyor? Gittiği ülkede emekli olacak ama mesela 7 sene Türkiye'de çalışmış, orada gün doldurması lazım yaşa takılacak vs. Buradaki çalışmış olduğumuz dönemin sigorta primleri ne oluyor? 2 ülkeden birden emekli olanlar varmış o nasıl oluyor?
 
tasinanlarin en son dert ettikleri sey bu, cunku zaten emeklilik sistemlerinin cokuse girdigini kavramis insanlar.

Orn olarak makul gelirli bir ulkede biriktirdigi parayi "alamanci kafasiyla" Turkiye'de 2-3 apartman dairesine gomse, zaten o kira ile Turkiye'de makul bir sekilde emekliligini gecirebilir.

Sorunuza cevap olmasa da, Turkiye'den prim gunu tasima var mi bilmiyorum ama EU/EEA icinde bir ulkeden digerine sorunsuz transfer oluyor.

ABD'de ise zaten emeklilik bireyin sorumlulugunda (bkz: 401K)
  • darkrocq  (25.11.21 15:32:21 ~ 15:39:27) 
Tr'de 5 yil calistim, onlari cope attim emeklilik icin.

Bulundugum ulkede 68 yasinda devlet 20-25 yil calisanlara 600-700pound gibi bir sey veriyor. Bi de sirketlerin destekledigi bes gibi bir sistem var. sen maasindan belirli bir yuzde atiyosun, sirket de belirli bir yuzdeye kadar ayni miktari gonderiyor. Icerde yatirimlar sunlar bunlar oluyor. 55 (yer yer 57) yasinda icerdeki paranin %25'ini vergisiz cekebiliyosun. Kalanini da cekmenin belirli yontemleri vs var.

Planim burdan bi ev alsam devlet / ozel pension'a kalmadan tr'de kirasiyla cok rahat emekli olurum herhalde. Burda kalmak istersen de planlama araclarina gore yeterli oluyor gibi. Tr'ye donersem saglik sigortasi icin aradaki gunleri toplu para verip saydiririm herhalde
  • fakyoras  (25.11.21 16:16:05 ~ 16:17:10) 
eger siz emekli olana kadar turkiye'de sosyal guvenlik sisteminin ayakta kalacagina inaniyorsaniz, turk vatandasliginizi koruyacaksaniz ( pek cok ulke vatandaslik verirken eskisini terk etmenizi istiyor ), yasinizi doldurdugunuzda eksik calisma gunleriniz varsa bunlarin primini odeyerek emekli olabilirsiniz.


  • whisky  (25.11.21 16:31:58) 
turkiyenin bir cok avrupa ulkesi ile anlasmasi var (mesela almanya), orda ve burda calisilan zamanlar emeklilige sayiliyor, detaylarini bilmiyorum tabi maas vs konularini. ulke olarak aratip bulabilirsin.


  • bay b  (25.11.21 20:52:07) 
www.sgk.gov.tr

Türkiye Cumhuriyeti tarafından böyle bir anlaşma durumu anlatılmış. Diğer ülkenin olayını da artık araştırıp kendim bulacağım.
  • bana kedicik derdi  (26.11.21 08:23:45) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.