Kombimin basıncı sürekli düşüyor, su kaçağını nasıl önleyebilirim?

Ekte GÖRSEL var.
Yeni yapılan bir eve yerleştim.
Bu 2. senem.
Geçen yıldan beri kombinin basıncı sürekli düşüyor ve ben musluğu açıp dolmasını sağlıyorum.
Uzun süre kombi kapalı kalmışsa açınca çalışmıyor bile. Önce su musluğunu açmam gerekiyor.
Ben basıncı 2.2 civarına çıkarıyorum. Bu zamanla 0.9'a falan düşüyor.
Ekteki resimde görlebileceği gibi borunun kombi vanası ile birleştiği yerden pas akmış ve boruyu pas içinde bırakmış.
Duvar da ıslanmış.

Tesisatın su kaçırdığı açık. Umarım döşeme altında bir yerlerde de kaçak yoktur.
Kaçaklar sadece o hortum başlarında ise nasıl bir çözüm gerekir?

Şimdi ben önce müteahhiti mi aramalıyım? Evi alalı 2 yıl oldu.

Yoksa direkt bir usta mı çağırmalıyım.

Tanıdığım usta yok, nasıl bir yol izlemeliyim? İnternetten mi bakayım?

Benzer bir sorun yaşadınız mı? Deneyimlerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler.

EK: eve gelip kombiyi ilk çalıştıran yetkili telefonunu bırakmıştı. Aradım. Önce tesisat kontrol edilmeli, dedi. Böyle durumlardan çok büyük ihtimalle su kaçağı olurmuş tesisatta.
Bu yıl resimdeki peteği ilk kez kullandım ve böyle oldu. Geçen yıl kullandığım peteklerde sızma olmamıştı. Birisinde bugün çok çok az bir sızma gördüm. Bir günde birkaç damla sızıyordur belki, o da buharlaşıp havaya karışıyordur. Duvarda, yerde nem görmedim. Bu derece az sızma da belki basıncı düşürmeye yetiyordur. Ya da belki döşemenin altında başka sızan yerler vardır.

Kombi markasına göre sizin şehrinizdeki yetkili servisi arayın gelip baskınlar. Yüksek ihtimal resimdeki vana değişir.

  • Başkalaşım  (24.11.21 19:15:02)
bizim kombi de bazen basınç düşürüyor, suyu aldığı boruya kaçırdığını düşünüyorum çünkü içeri bi kaçak yok.

müteahit konusunda şansını dene tabi. eğer kendin usta bulmak durumunda kalırsan, çok iyi bir usta bul ve yüzde yüz emin olmadan usta hiç bi yeri kırmasın. fotoğraf küçük vana mıdır başka yer midir bilmem.

var öyle kendini usta sanan tipler, orayı kırıyo orası değil, burayı kırıyo burası değil sonra kapışıyorsun.

john bloor yazar birazdan zaten.
  • killerbee  (24.11.21 19:15:51 ~ 19:16:43)
genleşme tankı değişir 800 tl tutar geçmiş olsun. taksici vs kombici hangisi daha namussuz çözemiyorum.

  • ayseee  (24.11.21 20:02:24 ~ 20:02:47)
Tesisat harici su seviyesi iniyorsa 130 tl gaz basiyorlar 1 sene goturuyor, ayni dertten muzdaribim

  • eja  (24.11.21 21:23:39)
bizde de basınç düşüyor. su kaçağı yok kesinlikle. neden oldugunu bulamıyoruz. konuyu takipteyim :)

  • xrated  (24.11.21 22:58:37)
Once o vana degisecek, mahalle tesisatcisi yapar basit olay.

Yine basinc duserse kombiye hava basilacak.
  • divit  (25.11.21 01:37:57)
O vana ile hortumu birleştiren rakoru sıkın, bir kurbağacık ya da ingiliz anahtarı ya da tam oraya olacak bir açık ağız anahtar ile olabilir.

Korkmayın çok basit bir işlem, büyük ihtimal ile montaj yapılırken tam sıkılmamıştır, gevşek bırakılmıştır.

Yeni inşaatlarda sürekli karşılaşıyorum ve sıkıyorum görünce.

Bir ihtimal hortum o giriş yerinden hasar da almış olabilir, siz önce hafif tatlı sıkı sıkın orayı.

Kaçırmazsa işlem tamam, basıncı yine takip edin, yine düşme varsa başka kaçaklar arayın, en son kombici çağırırsınız.

Eğer o hortum oradan hasar aldıysa vana sökülüp o hasarlı kısım kesilecek ve tekrar takılacak, ben bunu da yaparım ama siz yapamam derseniz bir tesisatcı çağırırsınız.
  • John Bloor  (25.11.21 10:21:01)