Böyle nereye kadar gidecek?

Dolar hep artıyordu ama hiç böyle gün aşırı 1 TL arttığını hatırlamıyorum. Bugün 12 yarın 13 sonraki gün 14, 15, haftasonu molası, sonraki pazartesi 16... Böyle mi gidecek? Euro-dolar ile malzeme alan fabrikalar nasıl devam edecek sonumuz nereye gidecek?

Dolar 6 lira 7 lira 8 lira 9 lira olduğunda nereye gidiyorsa oraya gidecek nereye gitsin.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (23.11.21 14:04:56)
Doların 6 lira, 7 lira , 8 lira olması ayları buldu şimdi gün aşırı artıyor. artık günde 2-3 lira artmaya başlayacak bence. O zamanki durumla aynı değiliz.

  • ceann deas  (23.11.21 14:07:40)
Abi ayı bulsun yılı bulsun ne fark eder gelinen nokta değişiyor mu sonuçları değişiyor mu? Hayır. Yani sana göre problem buraya gelmesi mi buraya bu hızla gelmesi mi? Bana göre buraya gelmesi.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (23.11.21 14:10:17 ~ 14:10:52)
Yönetim değişirse bu da değişir. Gerçekten sanıldığı kadar zor bir şey değil. Kasıtlı olarak artırıldığı için o kasıt ortadan kalkarsa iyileşme olacak mutlaka. Sorun o kastın ortadan kalkmaması.

  • dissendium  (23.11.21 14:13:33)
Aynen problem TL'nin değer kaybetmesi, bunun süresi mühim değil. Olması gereken şey TL'ye değer kazandıracak bi ekonomik plan, o da mevcut yönetimle olmuyor. Çözüm sorunun semptomlarını yok etmek değil sorunu çözmek. Sorunu çözmeyeceksek dolar haftaya 20 lira da olabilir olmaması için bir neden yok. Ha yarın faizi 300 puan arttırırsın dolar yine düşer ama bu ana sorunu çözmez.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (23.11.21 14:16:51 ~ 14:18:22)
Evet sürdürülebilir değil. Buralara gelmesi elbette kötü, ama bu hızla, bu oynaklıkla artması daha kötü. Fiyatlama yapmak imkansız şu anda. 2022 bütçesi hazırlayacağız 2022 sonu için öngörülen Euro kuruna daha şimdiden ulaştık hatta çok üzerine çıktık.

Bunun bu kadar hızlı olması çok büyük problem. Piyasalarla ve ekonominin gerçekleriyle inatlaşma nereye kadar sürecek bilemiyoruz. Sonumuz hayrolsun.
  • pispinti  (23.11.21 14:48:31 ~ 14:48:53)
Olaya yüzdesel olarak bakmanız lazım dolar 1 TL iken 10% artışta 1 TL 10 kuruş olur. Ama 10 TL iken 10% artışta 11 TL olur. Yani asıl roket şimdi ateşlenecek.

  • lappuntamento  (23.11.21 14:50:03)
Lappuntamento doğru yazmış, tl olarak değil % olarak bakmanız lazım. 10 ile 11 arasında %10 fark varken 12 ile 13 arasında %8 fark var, dolayıısyla artık daha hızlı artacak. böyle 13 tl oldu 14 tl oldu kısmının bir önemi yok.

  • roket adam  (23.11.21 14:55:42)
Hükümetin plani bu olduğu için nereye gidecek kısmı hükümet ne zaman sacmaladigini fark ederse.
O noktada da toparlanma olmaz, yavaşlar sadece.
Kısacası her sabah böyle pat pat artış olabilir artık.
  • logisticsmanager  (23.11.21 15:27:08)
94 çiller krizinde dolar 1 yilda 15 binden 40 bin liraya yukselmis
Kabaca yuzde 200 artmis

Ayni mantikla bence yil sonuna 18-20 tl olacak gibi geliyor bana yoksa şüphen mi var
  • technicalte  (23.11.21 18:41:04)