Dogalgaz menfezini kapatayim mi

Deli soguk geliyor ama herkes kapatilmaz diyor. Ne olabilir ki ya?

kaçak olursa sıkıntı sadece. onun harici kapatabilirsiniz.

  • jelly bear  (23.11.21 13:14:27)
Doğalgaz alarmı alıp menfezi kapattım ben.

  • 10032007  (23.11.21 13:23:23)
çok az bir kısmını açık bırakıyorum
kombinin olduğu odanın kapısını kapatıp, kapı altına yer bezi koyabilirsin

  • bir soru sorcam  (23.11.21 13:33:06)
ben kapatıyorum 2 kış'tır. ama güvenlik zaafiyeti oluşturduğu bir gerçek.

  • xrated  (23.11.21 13:37:43)
Tehlikesi gaz degil odadaki oksijenin bitmesi. Klasik sofben zehirlenmesi yasatir.

Dogalgaz alarmi ise yaramaz, koku da olmadan ölürsün.
  • divit  (23.11.21 14:20:02)
o deliğin asıl amacı, doğalgaz kaçağı olursa delikten çıksın diye değil.

yukarıda divit de dsöylemiş. biliyorsunuz ateşin yanması için oksijene ihtiyacı var. eskiden kombiler bacalı idi, yanarken de ortamın oksijenini tüketirdi. o delik de ortama hava girsin, oksijen tükenmsin diye. oksijen tükenirse ortama karbonmonoksit dolar çünkü.

lakin günümüzde kombiler bacalı değil, hermetik. çift bölmeli bir baca ile kullanacağı havayı da dışarıdan alıyor, yaktığı gazı da dışarı veriyor. yani kombinin ortam havasıyla pek işi yok. o yüzden deliğe de pek gerek yok.

o delik yine de ortam havalansın diye isteniyor. ama içeriyi ciddi boyutta soğutuyorsa bence kapatabilirsiniz. arada camı açıp havalandırın. bir de doğalgaz alarmı koyun.

sıkışıp infilak edecek kadar kaçak varsa o çük kadar delik de kurtarmaz zaten.
  • kibritsuyu  (23.11.21 14:32:46)
Evet usttekiler dogru olmakla beraber menfezin su anki amaci ocakta yanan oksijeni karsilamak.

Bizim kombi salonun balkonundaydi hem yari acikti hem de kendine ait menfezi vardi.

Evin diger ucundaki mutfakta menfez yok diye aboneligi acmadilar.
Tabi evdeki oksijeni tuketmek icin saatlerce yemek pisirmek lazim ama belli de olmaz.

ben aboneligi actirdiktan sonra menfezi kapatmistim evin her yerinden hava sizdigi icin cok umrumda olmadi ama risk tabi.
  • divit  (23.11.21 14:50:30)
2 yıldır kapalı hala yaşıyorum.

  • zoghurt  (23.11.21 15:03:38)
ben de kapatılmaması taraftarıydım ama annem çok ısrar edince bizimkilerin evindekini streç filmle kapattım.

"oğlum rüzgar üfüttürüyo' burdan, valla sen inanmıyosun ama buz gibi oluyo' mutfak" deyince kıyamadım hehe.
  • chezidek  (23.11.21 22:01:15)