Mazda CX 5 2012 Model şanzıman yağı değişimi?

Otomatik şanzıman kaç bin km'de değişir?

İnternetten "owners manual" ya da "service manual" pdf bulup incelemek lazım, orjinal kitapcığı yoktur diye diyorum. Kitapcık duruyorsa açıp ona bakmak lazım tabi ki.

Üreticiden üreticiye değişiyor, 50 bin km değiş diyen de var 100 bin km değiş diyen de.

Doğru yöntem şudur aslında, yağa bakılır hala kırmızıysa değişim gerekmez. Ama yağ siyahlaşmaya başladıysa değişim gerekir km beklemeden.
  • John Bloor  (23.11.21 10:13:31)
kitapçığında yazmıyor, ancak yabancı kaynaklarda 180bin diyor.

  • mikahakkinen  (23.11.21 10:43:43)
Tork konvertörlü şanzıman yağı normalde değiştirilmez. Değiştirileceği zaman zaten şanzımana ağır bakım yapılır.

Robotik debriyajlı şanzıman normal baskı balata değişimi yapılır şanzıman indirilirken sökülürken yağ zaten boşaltılır o sırada değiştirilmiş olur.

Şanzıman keçesi denen contalar sızdırıyorsa vs. Şanzıman yağ eksiltiyorsa arada sırada şanzıman yağı eklenebilir ama bu geçici bir çözümdür.
  • bana kedicik derdi  (23.11.21 11:07:22)
Ben 110 binde değiştirmiştim
İstanbul’daysan mutlaka yetkili serviste değiştir

  • otopsicocugu  (23.11.21 12:52:55)