.net hk biraz desteğe ihtiyacım var

elimdeki hazır bir .net projesinde "haberler" diye bir bölüm vardı.

ben burdaki her şeyi "blog" olark kopyalayarak bir tane daha yapmak istedim.
tüm controllerları, modelleri her şeyi yazdım.

ancak cshtml sayfasında,

@model List<BlogModel> diyip dosya içerisinde

foreach(var blog in Model) vb. yaptığımda Model'i null görüyor ve bu yüzden hata veriyor.
halbuki null olmamalı, hem tabloda veri var, hem de modelde veri var.

.net hk kelimenin tam anlamıyla hiçbir bilgim yok.
1-2 günlük geçici bir iş için kullanıp geçmeye çalışıyorum. o yüzden işin mantığını falan öğrenmekle hiç vakit kaybetmemeye çalıştım. başıma bela aldım :)

sizce nerde ne yanlıştır?
aklıma ilk gelen şey "model tabloyu görmüyor" oldu. ancak sistemdeki tüm "News" lere baktığımda birebir aynısını yaptım. bu durumda normal News model de tabloyu görmemeliydi vs.

neyse, sorun nerede olabilir. nerelre bakmamı tavsiye edersiniz?

.net 4.6.1 projesi, entity framework falan var içinde (lazım mı bu bilgi bilmiyorum ama)

controller'da BlogModel'i return etmiyorsundur.

  • altinci nesil caylak  (23.11.21 08:00:18)
şu şekilde gözüküyor controller tarafında.

public ActionResult Index(Guid languageId) {
var result = commonApiHelper.PostRequest<List<BlogDataModel>, Dictionary<string, object>>(
CommonApiConstants.GetCmsBlogListByLanguge,
new Dictionary<string, object>
{
{"Id", languageId }
});
var model = AutoMapperConfiguration.Mapper.Map<List<BlogModel>>(result);
return View(model);
}
  • tchuck  (23.11.21 08:05:23)
mapper'ın gerçekten doğru model'e map'lediğinden emin olmanız gerekiyor.

hem controller tarafında hem de view tarafında debug ederek giden gelen datayı izleyebilir, hata kaynağına ulaşabilirsiniz.
  • altinci nesil caylak  (23.11.21 10:42:09)