5 günlük asgari ücret 2825 - 4 günlük 1584 mü?

hafta sonlarına hak kazanamadığı için 4 günlük ile arada cidden bu kadar fark oluyor mu? (agi bekar çocuksuz alındı)

Asgari ücret / haftada 5 günden o ayda kaç iş günü varsa o sayı = günlük ücret
Sizin maaş = günlük ücret x o ay çalıştığınız gün sayısı
Kardeşim staj yaparken böyle hesaplıyordu ik. nedeni de her aydaki çalışılan iş gününün fix olmaması.
  • cilekli pasta  (21.11.21 21:54:01)
@cilekli pasta, öyleyse super olur ama benim bildiğim asgari ücretin günlük hesabı 30'a bölünerek yapılıyor. 5 gün çalışan da hafta sonuna hak kazandığı için ücretli izin satılıyor cts-pzr.

  • sana bir sarki yazdim fernando  (21.11.21 21:59:29)
net cevabı bilmiyorum ama mantıken cilekli pasta'nın dediği gibi olması lazım. niye 30'a bölünsün ki? tatil günlerinde çalışmıyorsun ki.

  • hlot  (21.11.21 22:14:48)
çalışma saati önemli

  • bir soru sorcam  (21.11.21 22:25:43)
@bir soru, 9 saat

  • sana bir sarki yazdim fernando  (21.11.21 22:37:42)
sgkbilgisi.com

kasım ayı için: 18 gün çalışabilir max.

asgari ücret/(30x7,5)= çalışma saat ücreti= ~13 lira

18x9x13= ~ 2.100 lira alması lazım
  • bir soru sorcam  (22.11.21 14:40:07)
@bir soru sorcam

bu hesap part time çalışmaya göre, değil mi?

bu hesaba göre haftalık çalışma süresi 36 saat oluyor. Gönderdiğin yazıda ise haftalık part time çalışma süresi 30 saati aşamaz diyor. Part time çalışmaya göre hesap yapmak doğru olmaz. Bir de günde 7,5 saatten haftada 6 gün çalışılan yer için günlük maaş o şekilde hesaplanıyor. Onu tekrar 9 ile çarparsan bu kez ayın tamamında çalışanın maaşı doğru hesaplanmaz.

Günlük brüt maaş üzerinden hesaplanmalı. Günlük brüt ücret 119,25 lira. Kasım ayında 18 gün çalışılıyor ise 18*119,25 = 2146,5 lira brüt maaş olur. Bunun da sigorta vs. kesintilerinden sonra net maaşı ortaya çıkar.

Daha önce verdiğim ama emin olmadığım için sildiğim cevapta çıkan hesap da buna yaklaşık bir şey çıkıyor ama doğru hesap bu olmalı.
  • himmet dayi  (22.11.21 17:11:40)
www.calismamevzuati.com

burda da tam ödenir yazıyor 30 saati geçiyorsa
  • bir soru sorcam  (22.11.21 18:29:38)
orada yazana göre de asgari ücretin tamamının ödenmesi gerekiyor. hesap yine tutmuyor. günlük ücret için sitenin biri maaş/(30*7,5) demiş ama o hesap doğru değil gibi. kısa süreli çalışmalarda kullanılması gerekiyor. o da 30 saati aşamaz.

yukarıda dediğim gibi günlük brüt ücret üzerinden hesaplanması gerekiyor. burada dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da hafta sonu tatil hak edişi. haftalık 45 saatlik çalışma süresi doldurulmazsa hafta sonu hak edilmemiş sayılıyor ve ücrete eklenmiyor.

Her hafta Cuma ve hafta sonları hariç çalışınca 18 çalışma günü ediyor. Brüt ücret 18 ile çarpılıyor. Ama örneğin 18 çalışma gününün ayın başına sıkıştırırsak, yani 1 Kasım - 24 Kasım arası çalışılırsa (yine 18 gün oluyor ama haftalar 45 saat olarak tammalandığı için hafta sonları dahil edilecek) günlük brüt ücreti bu kez 24 ile çarpacağız. Daha sonra o brüt üzerinden kesintiler düşülerek net maaş hesaplanacak.
  • himmet dayi  (23.11.21 00:06:23)