Kefirim ölmüş mü?

Merhabalar,
Buzluğumda tuttuğum kefir mayalarimi youtube da anlatildigi gibi canlandirdim. (3 kere olmak uzere kefirleri 3 saat sutte bekletip, havuzlama yontemiyle yikamak) Dun aksam da kefirleri sute mayaya biraktim. Bugun sanki sutun tadi hic degismemis gibi. Mayalarin tipinde herhangi bir sarilasma duzlesme koku olusumu yok. Acaba kefir mayalarim ölmüş olabilir mi? Mayalanmamasinin sebebi ne olabilir? Pastorize sut oldugu icin mi mayalanmiyor acaba? Bilgisi olan varsa yardimci olabilirse cok sevinirim.

3 saat uyanması için az bence. Bir de havaların soğumasıyla oda sıcaklığı ancak ortalamada seyredince süre farkeder. Normalde yazın yarım gün içinde mayalanan kefir, kışın 1-1,5 gün sürebiliyor. Bu süreden pay biçerek daha uzun süre bekletin. Renk, koku, form değişikliği yoksa ölmemiştir.

  • beetlejuice  (21.11.21 22:45:23)
Bir kaç mayalamadan sonra eski haline dönüyor. Bu arada çıkan kefirin kıvamsız acı bir tadı var maya bozuldu diye düşünme. Mayalar sütle beslendikçe eski halini alıyor.

Ben de günlük kefir mayalayıp içenlerdenim. Bir süre sonra maya büyüyüp fazlalaşıyor öyle durumlarda mayayı ikinci bir kavanoza ayırıp üzerine süt ekleyip buzdolabına koyuyorum (buzluğa değil) uzunca bir süre o şekilde kalıyor, bir kaç mayalamadan sonra eski halini alıyor.
  • zidan  (21.11.21 23:23:46)
Tesekkurler keske sutun tadini bozsa sanki hicbir etki yapmamis gibi geldi daha uzun sure tutmayi deneyecegim. Ben kavanozun agzina pecete lastikleyip oylece karanlikta bekletiyorum dogru yapiyorum degil mi?

  • dırırırım  (22.11.21 00:29:36)
Mayayı ve sütü buzdolabından çıkarıp oda sıcaklığına gelmesini bekliyorum, kavanoza koyup kapağını kapatıp havluya sarıyorum, bir gün sonra açıp süzüp içiyorum

  • zidan  (24.11.21 12:00:34)