amd cpu sicaklik sorunu (95 c görüyor)

herkese merhaba , bilgisayarı toplayalı 10 ay oldu son 2 aydır hafif hafif fan hızı artmaya ve sıcaklık sıkıntıları yaşamaya başladım.en son cs go oynarken fps 100 altı görmeye başladı cpu sıcaklığına bir baktım 95c leri görmüş.oyunu kapatıp normal düzene inip işlem yapmazken bile 60c de kalıyor. cpu core voltajı boştayken 0.9 larda. bütün updateler , termal macunda mı bir sıkıntı var yoksa fanlar toz mu topladı. yani her ihtimalde bu kadar ısınması sadece fanla alakalı mıdır. dragon centerda kendiliğinden extreme performance a geçiyor. bağlantı veya oturma sorunu olsa 7-8 ay sorun çıkarmayan alet son 2 ayda böyle yapmaz diye dsüşünüyorum. acaba stock termal macun kullanıldı kurulum yapılırken. resimlerde değerlerinide aldım sadece termal macun yenileme ve toz temizlemelik bir sıkıntı mı yoksa yazılımsal veya donanımsal bir problem mi var.acana amd voltaj ayarı ile sabitlersem sıkıntı çözülür mü. 95 c de oyun oynamak uzun süre zarar verir mi yoksa sistem kendini o sıcaklığa mı sabitliyor.

hocam bunun cevabını önceden sildiğin başlıkta vermiştik zaten niye tekrar açtın ki?

termal macunu değiş. tozları temizle. kasanın içini açıp hiç mi bakmadın fanlara? 10 ayda işlemci fanı evdeki toz miktarına göre ciddi toz çekebilir.
  • false pretension  (21.11.21 15:37:44)
görev yöneticisinden işlemciye de bir bak geri planda bişiler çalışıp işlemciyi cozutturabiliyor olabilir

  • makbur  (22.11.21 02:05:56)