[]

kadife perde asarak mı kurutulur sererek mi

kadife kumaştan yapılmış koyu renkli perde, ilk defa yıkanıyor.
normalde perdeleri makineden çıkarıp direkt yerine asarım, kendi kendine kurur. ama kadife kumaş olunca bilemedim, damar damar çizgiler kalır mı acaba?
önce balkonda çamaşırlığa serip kurutup sonra mı yerine mi asmalı yoksa makineden çıkarıp ıslak ıslak direkt yerine assam kendi ağırlığıyla çizgilenmeden kurur mu?


 
Balkonda çamaşırlığa serince çizgi oluşmaz mı?


  • himmet dayi  (21.11.21 13:43:57) 
aynı şeyi düşünecekler için: direkt yerine astım, dalga, çizgi falan olmadı. ama boydan çekmiş namıssız.


  • halanne  (21.11.21 17:54:03) 
kadife kumaşların da sanırım kendi içlerinde kalite ve boya farkları oluyormuş. etiket bilgisine göre bazıları kuru temizlemeye de verilebiliyormuş. siz de belki bakmışsınızdır ama ben internette biraz araştırdım ingilizce olarak, genelde çok düşük sıcaklıkta, hassas deterjanlarla yıkayın, düz asarak kurumaya bırakın denmiş gibi. yine de damar damar çizgi gibi kırışıklık kalırsa, buharlı dikey ütümsü aletler var (ütü değil ama, kumaşı buharla açıyor sadece), onlarla perdenin arka tarafından buhar vererek düzleştirmeye çalışabilirsiniz denmiş.

bence çamaşırlığa serilmez @himmetdayı'nın dediği sebepten. bir de yıkanır yıkanmaz bekletmeden çıkarıp asarsanız, bence çok kırışıklık kalmaz.

edit: siz yazarken ben de yazıyormuşum sanırım :) yeni gördüm kendi cevabınızı ama yine de kendi cevabımı da bırakıyorum.
  • nimberjack  (21.11.21 18:06:28 ~ 18:07:26) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.