hoi oynamak istiyorum ama çok karışık geliyor, benzer oyun var mı?

organize işler'deki mükremin gibi hissediyorum. "ben günde bir saat golf oynuyorum, çok mu? yeni başladım. daha iyi değilim yani, geliştiriyorum kendimi. belli bir zümreye ait diyorlar, hayır golf sevgisi herkese açık, ama oynayamıyorum, benim vaktim az" hah bunu hoi'ye uyarlayın... vaktim olsa beynim yetmiyor zaten. aşırı karışık geliyor.

bunu kolaylaştıracak, aptala anlatır gibi anlatan rehber vs yok mudur? ingilizce olabilir, fark etmez. veya çok daha temel, basit, alternatif bir oyun? mesela artık football manager'ı da kafam kaldırmadığı için online soccer manager diye salak bi şey oynuyorum, 5-2-3 gibi taktiklerle maç kazanabildiğin, tam boş iş ama sonuçta mental olarak işte o takım kurdum, şu oyuncuyu şurada oynattım, maçı kazandım vs. tatminini sağlıyor.

ben de istiyorum ki "salazar'ın babaannesi kaşar" diye basın açıklaması yapıp portekiz'e dalayım, "yazın güzel olur oralar" deyip yunan adalarını işgal edeyim, neblim rusya'nın şu anki sınırlarıyla başlayıp polonya'ya kadar fethedeyim vs...

böyle bir oyun yok mudur? hem diplomasi, hem askeri yönü olan? gerçek harita veya senaryoyla, mümkünse 10 yılda bitmeyen türden oynayabileceğimiz bir şey?

(bkz: Knights of Honor)

Müzikleri de şahane.
  • plutongezegendegilmi  (21.11.21 00:10:45)
Eu4

  • ovungec zeus  (21.11.21 00:33:29)
Hayatımda sadece 2 tane sıra tabanlı oyunu adamakıllı oturup oynadım. Birisi HOI 2 idi, diğeri de Medieval 2 TW idi. HOI 2'de beni delirtip oyunu bırakmama sebep olan Ruslar, TW'de ise Papalık ve onun saçma sapan kuralları ve istekleriydi. Bunların zaten esas özelliği karmaşık ve zor olmaları. Yani hangisine gidersen git yine zorlanacaksın. 2 tane oyunla da genelleme yapıyorum :D

Benim insanların binlerce saatini gömdüğünü bildiğim belli başlı iki oyun var: Europe Universalis 4 ve Civilization 5. Belki onlara bakabilirsin. Binlerce saatini gömen bu kadar insanı bu oyunlara çeken bir şey vardır elbet :D
  • İnatçılığın yeryüzündeki temsilcisi  (21.11.21 01:04:34)