ingiltere'den master için tam burslu kabul almak çok mu zordur?

elimizde bir adet ingilizcesi yeterli, okul birincisi, not ortalaması 3,70'i geçkin bir son sınıf öğrenci var. stajı, türkiye'de yapılabilecek en iyi yerde yapılmış. sadece cebinde parası yok. yaşam maliyetlerini giderecek kadar bursu bir yerden bulma şansı var sadece.

peki okuldan tam burs alma şansı nedir sizce?
buna ek olarak ben kendi okuluma girişimde bulunup "hocam ben kendi bursumu kaptım geldim, bu arkadaşa da referans olmak istiyorum bir yardımcı olun ya" dersem bunun işe yarama durumu olur mu? (bir kurumdan belirli bir araştırma için üni-kurum ortak indirimli burs kazanmıştım)

bu konuda yol göstereceklere teşekkür ederim. okulla iletişime geçmeden bir bilen çıkar diye önce buraya danışmak istedim

En zor ülkelerden biri hatta en zoru diyebilirim.

  • OrangeYellow  (20.11.21 19:11:53)
odtu mezunu kiz arkadasim 3.89 ortalamasi, bolum hocalarindan aldigi 3 referans mektubu ve 8 IELTS puani ile LSE'den alamadi. basti parayi gitti.

Hangi okul oldugu ile de alakali sanirim biraz. Buradan ozel bir vakiftan burs bulup gitmek daha mantikli geliyor bana.
  • bollocks44  (20.11.21 19:35:59 ~ 19:36:15)
@bollocks44, hocam lse gibi iddialı yerler değil de orta ölçekli hatta olursa aşağıdaki yerleri bile düşünüyoruz. Merak ettiğim alt segment okullar (ilk 500 dışındakiler) ya zaten bütçemiz az bir de burslu öğrenci alamayız diyorlar mıdır acaba? Yoksa prestij arttırabilmek için bunun üstüne daha mı çok düşüyorlardır

  • avatar is back  (20.11.21 19:46:59)
bu şartlar altında amerika'dan kabul alması çok daha olası.

  • rose parks  (20.11.21 19:47:27)
Ingilterenin olayi zaten parayla egitim vermesi, master oldugu icin de baya dusuk ihtimal.
Alt segment okullara gitme. Belki hocalar, kosullar daha iyi olur ama buradakinden beter cevren olur.

Ama ihtimali az diye basvurmamazlik yapma.
  • durgunfoton  (20.11.21 20:41:27)
Master bursları tm dünyada çok kısıtlı.
Hollanda’da okulların kendi bursları oluyor, İngiltere çok daha zor bir ülke burs açısından.
Ya da abd’de phd, kabul oranları genelde %5,6
  • but that was just a dream  (20.11.21 23:51:10)
Bundan 5 sene önce falan arastirirken İngiltere'de resmen bulamazdim, ben de okul birincisiyim 3.97 ile.

Ana dili ingilizce olmayan ülkede daha çok bulunabilir gibi çünkü üniversiteler paralı değil. Ama hem okul hem hayat masrafı phd yoluna girmezseniz imkansiza yakın.
  • logisticsmanager  (21.11.21 00:10:38)
Chevening, TEV gibi burslarla İngiltere'nin iyi okullarına gidenleri biliyorum. Şuan bu burslar devam ediyor mu araştırılabilir

  • dreamnesiac  (21.11.21 00:43:47)