[]

Şirkete gösterilen masraflar

Merhaba, yakın zamanda iş değiştiriyorum. İlk kez büyük bir şirkette tam zamanlı olarak çalışacağım. Büyük şirketlerde çalışanların bazı masrafları şirkete gider olarak ödettiğini biliyorum ama bunun detayını bilmiyorum. Neleri masraf olarak gösterebilirim bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Örneğin bilgisayarı almak için şirkete gidicem şehir dışındayım. Çok uzak bir mesafe olmasa da yol parasını karşılarmısınız diye sormam komik olur mu? Şimdiden teşekkürler.
 
Şirketin seyahat (yolluk, harcırah) ve masraflarla ilgili yazılı prosedürü vardır. Orada bu konular yazar.

Prensip olarak işiniz gereği yaptığınız tüm masrafları gider olarak yazabilirsiniz. Mesela iş seyahatleri, o seyahatlerdeki ulaşım, yemek, konaklama, otopark vs.

Kurumsal şirketlerde çalışanın pozisyonuna göre kalabileceği otelin gecelik konaklama bedeli bile bellidir, prosedürde belirtilir.
  • pispinti  (18.11.21 09:54:10) 
Kurumsal şirketlerde homeoffice olsa bile istendiği zaman ofise gitmek senin sorumluluğunda tutulur. Yani bilgisayar almak için ofise giderken masraflarını kendin karşılarsın.

Masraf karşılama işi genelde işte ofistesindir ve bir toplantıya katılmak için başka bir yere gitmen gerekir, şehirdışı seyahat edip otelde kalman gerekir vs durumlarda kullanılıyor.
  • mg3929  (18.11.21 10:13:27) 
bu karşılanacak bir ücret değildir genelde.
iş için yapacağınız "ekstra" yolcukluklar; iş ziyaretleri konaklama, yol, beslenme gibi ücretler karşılanır. ofise gidip gelmeniz sizin sorumluluğunuz.
ayrıca bazı şirketler -bunu baştan belirtirler- iş için gerekli teçhizatı da ödüyor. cihazlar, internet, elektrik tüketiminin tamamı veya bir yüzdesi gibi.
  • rewlack  (18.11.21 10:16:16) 
Komik olur, zaten odemezler.

Buyuk sirketten taksi parasini almak icin bile 40 tane sey doldurursun.
Sirf o formu doldurmamak icin metrobuse binersin.
  • divit  (18.11.21 10:47:47) 
o detaylar yazılı olarak vardır
intraneti varsa orda bulursun, ik'dan isteyebilirsin

  • bir soru sorcam  (18.11.21 11:01:34) 
genel kurumsal dünya olarak konuşayım

şehir dışında olmak senin problemin. seni ofise çağırdılarsa bu da mesaiden sayılır, kendin gitmek zorundasın.

bu masraf konusunda bilgilerin kulaktan dolma sanırım. "Neleri masraf gösterebilirim" diye böyle bir durum yok. Biri sana kalk şu toplantıya git dediğinde taksin yemeğin dışında pek bir şey olmaz yani.
  • kenarortay  (18.11.21 12:49:21) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.