[]

havadan milyonlarca dolar gelirse para nasıl çekilir?

tamamen sallıyorum, bir şekilde yurtdışında alakasız biri paypal hesabınıza 3 milyon euro gönderdi seni çok sevdim dedi. ya da kripto cüzdanınıza 3-5 milyon dolar tutarında btc geldi bilmediğiniz bir yerden

bu parayı türkiye'de ki hesaplarınıza almanız sorun olmaz mı? emniyet enseye çöküp "hayırdır la ne parası bu?" demez mi? nasıl oluyor bu işler?

not : tamamen merak

 
Banka aracılığıyla kaynağı sorgulanır.


  • saturn  (17.11.21 01:06:34) 
demez. devamli gelirse derler. ya da random denetime denk gelirsen.


  • baldur2  (17.11.21 01:11:08) 
Maks 4 sene icinde vergisini isterler onun disinda soran eden olmaz.


  • divit  (17.11.21 01:29:09) 
Her türlü gelir için iki husus vardır:

1 - Paranın kaynağı ne: Bunun nedeni paranın herhangi bir suç kaynaklı olup olmadığını anlamak. Her ülkenin "Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörizmin Finansmanının Önlenmesi" prosedürleri bunu gerektirir. Yüksek tutarlı işlemler için bildirim zorunlulukları vardır. Finansal kurumlar bu tür işlemleri ilgili resmi kuruma (Türkiye'de MASAK) bildirmekle yükümlüdürler

2 - Vergi: Ortada bir gelir söz konusuysa bunun beyan edilmesi ve gelirin türüne uygun verginin (Mesela miras kaldıysa veraset vb. gibi) ödenmesi gerekir.

Devlet zaman zaman çeşitli uygulamalarla bunları hafifletebilir. Mesela yakın zamana kadar yürürlükte olan "Varlık Barışı" yasası, yurtdışındaki birikimlerin kaynağı sorulmaksızın sadece %1 vergi ile Türkiye'ye getirilmesine olanak sağlıyordu diye hatırlıyorum.
  • salihdt  (17.11.21 04:10:06) 
Bana yurtdışı hisse satışı sonucu gelen parayı sormuşlardı kaynağı ne diye. Milyon değil 5-10 bin dolardı


  • nop  (17.11.21 09:25:49) 
2021 hazirana kadar vergi barışı vardı, istediğin kadar parayı yurtdışından beyan ile "vergisiz" getirebiliyordun.

sen o parayı bul bu işlerin bin türlü yolu yordamı var. mesel kapalıçarşıda elden transferciler var. ydışı parayı teslime eder burada gene elden teslim alırsın.
  • orpheus  (17.11.21 14:49:23) 
vergi barışı 2021 aralık'a kadar devam ediyor şimdilik. vergisiz bir şekilde gelen parayı alabiliyorsun, yalnızca bankana bir form doldurman gerekiyor, yine de tabii milyon dolar olsa bu para kaynağını sorarlar herhalde diye düşünüyorum.

kripto para olursa kaynağı örneğin sorun olmuyordur. çünkü türkiye şu an bunu vergilendirmiyor, yıllardır tuttuğun bitcoinin varmış ve satmışsın.
  • nauru  (25.11.21 11:55:21) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.