Muhasebede Maliyet ve Gelir hesapları ne zaman kapatılır?

Gözlemlerime göre Bu anlamda iki farklı uygulama var:

1. görüş
6'lı ve 7'li hesaplar diye tabir ettiğimiz Gelir ve Maliyet hesapları Geçici vergi Dönemlerine İsabet eden dönemlerde (mart sonu, haziran sonu, eylül sonu, aralık sonu) kapatılarak yeni döneme sıfırdan başlanır.

2. Görüş
6'lı ve 7'li hesaplar yıl içerisinde kapanmaz o yıl tamamlanır 31.12.xxxx tarihine göre kapatılır ve yeni yıla sıfırdan başlanır.

Hangi uygulama daha doğru? Vergi Mevzuatı ve Genel Kabul Görmüş Muhasebe Prensipleri hangisini öngörüyor? Teşekkürler

esasen "geçici vergi" diye bir vergi türü ve beyannamesi olmaması gerekir. üstelik kendisi anayasaya aykırı bir beyanname türüdür. birinci dönem kar ederseniz, ikinci üçüncü ve son dönem toplam zararınız birinci dönemden fazlaysa mali takvim sonunda zararda olduğunuz için çıkmayan verginin, birinci dönem ödemediğiniz için tahakkuktan beri süregelen faizinin ödenmesinin istenmesinin elle tutulur bir yanı yoktur. Bu kamu harcamaları için nakit akışa ihtiyaç duyan maliyenin anayasaya aykırı bir uygulamasıdır.

beyannameler için bu hesapları kapatmak gerektiği için kapatıyor olmak, bozuk bir temelin üzerine mecburen bina dikmeye benzer. o yüzden görüşlerin ikisi de hem doğru hem yanlıştır.

ne zaman lazım olursa o zaman kapatmak en doğrusu olabilir. işin yoksa her işlem sonrası da kapatabilirsin. önemli olan yapılan beyanda vergi ziyaı ya da kamu zararı oluşturmamaktır.
  • fucking machine in my head  (15.11.21 17:10:35 ~ 17:13:15)
geçici vergi dönemleri hesaplamak icin kapatilsa bile, tekrar silinir ve yil sonunda tamamen kapanir

  • sweetoffice  (15.11.21 18:36:05)
Yasal defterler aylık üç aylık veya senelik tutulabilir. Tercih meselesi.

  • dreamsandcolours  (15.11.21 19:41:08)