13 Kasım 2003 Migroskop Kataloğu

Çok güzel saklanmış bir katalog buldum işyerinde. Dün baskı yapılmış gibi temiz ve sağlam. Tam 18 yıl olmuş bugün itibariyle.

photos.app.goo.gl

En şaşırdığınız fiyat hangi üründe?
Ben fiyata değil de elektronik ürünlere şaşırdım. Nereden nereye.

Et kg 9.90 tıpkı amerikadaki gibi. En çok bu ilginç geldi diyebilirim.

  • melonsucker  (13.11.21 23:56:19)
beklediğim kadar artmamış fiyatlar. 2003'te dolar 1.6 liraymış. şuan 10 desek arada 6.25 kat fark var. migros'ta kırmızı et 60 lira desek normal aslında. pınar süt o zaman 1.25'miş, şimdi de 7 desek yine uyuyor.

  • Wakatakakage  (14.11.21 00:02:27)
küçükken bayılırdım bunları okumaya, o yüzden bir yandan çok tanıdık geldi.
ortalama bir bilgisayarın günümüz parasıyla 2 bin lira olması enteresan cidden. bundan bir sene sonra 400 liraya o zamanın iyi cep telefonlarından birini aldırmıştım babama. şimdilerde onun muadili telefonlar 10 bin lira.

kurdan bağımsız, kola ve diş macunu artışı da mantıksız geldi bana. cidden 1 liraya 1 litre kola alınırdı, şimdi marketten almadım uzun zamandır ama yemek sipariş ederken 8-9 liraya satıyorlar. diş macunları da uçtu gitti.
  • Bruce  (14.11.21 00:03:04)
Hepsine şaşırdım ama son zamanlarda beni süt fiyatları üzdüğü için ona daha çok şaşırdım. 1.25 olan süt bugün 8.5.

  • mg3929  (14.11.21 00:03:23)
kesinlikle ayçiçek yağı.

1 kilo pirinç 1.5m iken ayçiçek 3litre 6m
  • killerbee  (14.11.21 00:06:34)
4lü hacı şakir kalıp sabun 1.5 liraymış. şimdi 18 lira falan.

  • xrated  (14.11.21 00:14:57)
Bu arada bi şey daha ekliyim. Fiyat artışlarının sizi çok daha fazla şaşırtmasını beklerken az şaşırdıysanız bunun nedeni kalitenin düşmesi. Tüm ürünler 10 sene öncesine göre hatta 3 sene öncesine göre bile çok daha kalitesiz.

  • mg3929  (14.11.21 00:21:18)
2003 tam olarak ülkenin güzel yıllarından sayılmaz ama ya. Yine ekonomik olarak fakir olduğumuz günlerdi. 2006-2010 arası daha iyiydik. Günümüzle karşılaştırmak açısından daha iyi bir referans olabilir bu tarihler.

  • westblack  (14.11.21 00:25:44)
Vay be. Anılarım canlandı. Alpella keki hatırladım.

Ben Apikoğlu sucuğa şaşırdım. Kilosu 20 liraymış. Şu an 170 lira.
  • dissendium  (14.11.21 00:50:41)
Ben de çay. kahve ve maden sularına takık olduğum için onların fiyatı şaşırttı. Hatta kahve kupaları ne ya öyle! O zamanın asgari ücretiyle bile lüksüne alabileceğin çok şey var.

Yalnız fiyatlar da bayram öncesi olmasına rağmen normal değil mi ya? Bakınca şimdi insan gibi yaşamayı özledim..
  • e mice  (14.11.21 02:01:11)
dolar bazinda fiyatlarda fazla fark yok.
bunun da sebebi tr'nin son 20 senede bir tuvarlak cizip an itibariyle basladigi noktaya geri donmesi.

  • cooperr  (14.11.21 02:15:03)
Ayy Lila Stars görünce çocukluğuma gittim. O yıllarda en sevdiğim şeydi. Fiyatı da diğer çikolaralara göre uygunmuş.

  • ms brownstone  (14.11.21 02:36:44)
Fiyattan bağımsız tat marka su şaşırttı.

  • owaki  (14.11.21 03:57:16)
Asgari ücretle ilgili yanlış bir yaklaşım herkes asgari ücretten bahsettiği için, o zamanlar çalışanlar yüzde kaçı asgari ücret alıyormuş, bugün ülkenin yarıya yakını alıyor.

Beni en çok abur cuburlar üzdü, oradaki çokonatın lezzetini şu anda bulmak imkansız.
Şaşırdığım eskiden gofetlerin gramajı daha yüksekti gibi geliyordu ama gramajlar hala aynı, galiba eskiden olan kalitenin verdiği doyumu vermediği için gramajı azalmış gibi geliyor yerken.
  • atom karincanin torunu  (14.11.21 08:40:35)
laptop 2 küsür milyar o zamanlar 3 öğretmen maaşıyla alınıyor. o kadar üretim ve lojistik imkan gelişti, teknoloji ucuzladı, hala 3 maaşa 1 laptop... ülkede refah artmamış.

  • ya ben lan neyse  (14.11.21 10:02:04)
bilgisayar ve telefonun o yıllarda pahalı olması, et ve yağ fiyatlarının çok normal olması, 5'li çokonatın 1 milyon olması :)

  • paintov  (14.11.21 12:12:59)