Tüm şirket brüt maaş alırken netten anlaşma yapmak

Bu bir hurafe midir yoksa gerçek midir? Hep böyle anlatılır ya ben netten anlaştım vs diye var mı gerçekten böyle bi durum?

gerçek tabi, senin anlaşmana bağlı, ben mesela brüt ödeyen yerde net maaş alan çok insanla karşılaştım.

ben öyle anlaştım kardeşim, kamulatif vergi bilmemenesi anlamam net maaşıma bakar geçerim diyorlardı.
  • killerbee  (13.11.21 22:51:59)
Peki hangisi daha mantıklı?

  • adwokat  (13.11.21 23:00:50)
tabii ki net olan.

çünkü brüt maaşta vergi dilimine göre kesinti yapılıyor, yani atıyorum ben bu gün ilk 5 6 ay 1000 lira alıyorsam 7. ay bu sefer 960 liraya düşüyor falan.

yani böyle salladım ama böyle sıkıcı bi durum var, vergi dilimi atladığında.

net olduğu zaman sana neti ödeyip brüt olarak hesaplayıp işliyolar bordroya, her şekilde daha fazla alıyorsun net maaşta
  • killerbee  (13.11.21 23:02:40 ~ 23:05:45)
Net maaşta her şekilde fazla alıyorsun demek doğru değil.

Örneğin 20 bin brüt olarak anlaşırsan maaşını azalarak alıyorsun ama aylık ortalama 12.850 gibi bir şeye denk geliyor. Sana gelen bu teklifi "ben net olarak istiyorum" dedikten sonra "o zaman 12 bin net verelim" derlerse nasıl daha fazla olmuş olacak?

20 bin brütte mesela sadece Aralık ayında 11.400 alıyorsun. Mayıs ve sonrası 12.500. Mayıs öncesi de 13-14 diye gidiyor.
  • himmet dayi  (14.11.21 08:05:56)
www.verginet.net
Şuraya brüt maaşı girdiğinizde hangi ay ne kadar alacağınız, aylık ortalama vb hesaplanıyor. Fikir sahibi olabilirsiniz.
Nette dümdüz kaça anlaştıysanız her ay o yatar ekstra mesai ücreti, prim vb yoksa.
  • sedolima  (14.11.21 10:49:28)