Su akıtan termosifon

Merhaba!

Benim evde su termosifon ile ısınıyor, küçük bir borusu var oradan da artık su geliyor ve 5 litrelik bir turşu şişesine akıyor. O suyu balkon yıkamada, sifonda falan kullanıyorum. Normalde 1 haftada doluyordu ancak son birkaç aydır her gün dolacak şekilde su akıtmaya başladı. Neden böyle oluyor, engellemenin bir yolu var mıdır?

Bakım için birini çağırın diyeceksiniz, onu geçen sene bu evde 1. yılım dolunca yapmıştım ama gelen tamirci 3 yıldır hiç bakım yapılmadığını şimdi açarsa lastik parçaların elinde kalacağını söyledi. Yani bakım yapılması mümkün değilmiş.

Termosifon patlayacak da bu önceki haberci olabilir mi diye gerildim biraz açıkçası.

havaların serinlemesiyle birlikte sıcak su kullanımının artmasına bağlı olarak oradan akan su da artıyor.

en fazla içi kireçle kaplanıp ömrü dolabilir, neden patlayacak olsun onu anlayamadım.
patlaması için devre kesicinin bozulması ve suyun derecesinin durmadan yükselmesi gerekiyor.
aşırı ısınan suyun biriken buharından patlıyor yani.
eğer göstergeler ve ayarlar çalışıyorsa durup dururken patlamaz.

içeride su aşırı ısınıyor bile olsa, zaten o buharı su olarak atıyor dışarı.
suyu dışarı atma nedeni o yani.
patlaması için o buharı atamaması lazım.
  • blatta hiberna  (11.11.21 16:16:56 ~ 16:21:39)
Havanın soğuması aklıma geldi ama bu evde 3. senem ve ilk defa böyle akıtıyor o nedenle endişelendim. Termosifon patlaması hep aklımda olan bir korku, normalden farklı bir durum olunca arttı. Neyse, içimi biraz rahatlattınız, içinde birikmesindense atması daha iyi en azından.

  • peki madem  (11.11.21 16:21:50 ~ 16:22:49)
Kireçlenmiştir. Duş başlığı bile kireçlenmiş olabilir. Sıcak su akışı azaldı mı? Evetse kombici çağırıp kirecini temizletin.

  • Wakatakakage  (11.11.21 16:44:33)
Bi fotoğrafını atar mısın bölgenin, belki basit bir fikir gelir aklımıza görünce.

  • John Bloor  (11.11.21 17:32:21)
dediğiniz nokta emniyet ventili. iç basınç çok artarsa oradan tahliye eder ama zamanla contası bozulduğu için kaçırmaya başlar. emniyet ventilini yenilerseniz sorun düzelir.

  • orpheus  (11.11.21 18:41:57 ~ 18:42:54)
o gelen suyun bağlı olduğu valfin adı safety valf.

duruma göre değişmekle beraber ortalama 3 bar basınca ulaşınca termosifon patlamasın diye suyu akıtır.

zamanla içindeki yay vazifesini kaybedebilir veya azar azar da olsa damlatma yaptığı zaman valf içinde kireç birikmesi olabilir, gözle görülmez ama böyle birşeye sebebiyet verir. safety valf değiştirirseniz çözülür. gerçi aynısını arkadaş yazmış ama üşdendim okumaya diye gözden kaçırmışım :)
  • killerbee  (11.11.21 18:44:37 ~ 18:45:33)
Cevaplar için çok teşekkürler. Servisi çağırmam gerekiyor sanırım. Umarım yine bunu açarsam elimde kalır, komple yenilenmesi gerekir demezler.

  • peki madem  (11.11.21 18:56:42)
Aynı problemi burada aratan olur diye yazayım dedim. Servisi çağırdım dediler ki termosifonun su girişindeki basınç düşürücü bozulmuş ve bu nedenle emniyet ventili fazla akıtıyormuş. Biraz daha devam etseydi kazan delinirdi dediler. Basınç düşürücü ve emniyet ventilini değiştirdiler. Aynı problem varsa siz de baktırın mutlaka yoksa daha büyük bir probleme dönüşebilirmiş.

30/12/2021: 1 ay sonra tank akıtmaya başladı ve tank delindiği için termosifonu komple değiştirmek zorunda kaldım. Tabi aradaki astronomik fiyat artışı da bana girdi.
  • peki madem  (24.11.21 12:03:30 ~ 30.12.21 13:17:17)