Yurtdışından Türkiye'ye yollanan ürünlerin vergisinin hesaplanmasi

Hollanda'da bir arkadaşım var. Bana kargo ile bir şeyler yollayacak. Yeni alınan ürünler değil, kendi sahip olduğu birkaç kıyafet.
Bunlar gümrüğe takılırsa nasıl vergi hesaplayacaklar?

İlgili ürünler faturasız geleceği için, kesin emin olmamakla birlikte bildiğim şey şu; gümrük memuru bu şeylere bir paha biçip ona göre vergilendirme yapacak. AB ülkesi olduğu için %18 + diğer bedeller (sunum ücreti vs.). AB ülkesi olmasaydı %20 olurdu.

Yine emin değilim ama gümrük memuru paha biçerken bildiğin internetten fiyatını araştırıyor, ona göre fiyat belirliyor.
  • himmet dayi  (11.11.21 11:46:24 ~ 11:46:41)
gümrükcü bir arkadasim internetten bakarlar demisti.

  • Coma  (11.11.21 13:18:21)
Internetten fiyatını bulabileceği ürünler değil, vintage ürünler. Zaten o yüzden nasıl yaparlar bilemedim.

  • sckxyss  (11.11.21 14:09:58)
Markalı ürünler değilse bence küçük bedeller yazar. Tamamen tahmin ama bu. Altı üstü kıyafet yani. Çok vergi çıkarmaz diye umut ediyorum.

  • himmet dayi  (11.11.21 14:11:12)
Fikir vermesi acisindan yaziyorum. Yakin zamanda Ingiltere'den 12 kilo esya yolladim, tamami sahsi kiyafet. 80 lira ucret cikti. Koli acilmisti bu arada, acip bakmislar yani.

  • voyager 1  (11.11.21 14:15:47 ~ 14:16:29)