Şahıs şirketi minimum aylık giderleri

Aslında internette araştırma yaptım biraz ama denk geldiğim sayfaların çoğu danışmanlık/aracı firmalar olduğu için kağıt kürek kalemleri sıralanmış.

Fatura kesmeyen, hiçbir faaliyeti olmayan bir şahıs şirketinin ya da ltd'nin minimum aylık giderleri ne olur merak ediyorum.

Teşekkürler.

not : şirketi adresi olarak ev adresinin gösterildiğini varsayalım.
not2 : faaliyet alanının dijital olduğunu da varsayalım.

şahıs şirketi:
aylık bağkur kişi başı min 1235 tl
aylık damga vergisi (hiç fatura kesmezsen) 20-30 tl
aylık muhasebeci ücreti pazarlığa tabi 100-300 tl
yıllık defter masrafı 500-600 tl (yılda 1 kez)

ltd, aş vb versiyonlarında oda kayıt, noter ıvır zıvır masraflarını katarsan yıllık masrafının aylık ortalaması 2-3 bin tlyi bulabilir.

kira, elrktrik, su vb tüm masraflar hariçtir.
  • erty_ksk  (11.11.21 10:49:33)
benim aynen böyle bir işim var.

aylık bağkur : 1055 tl ( ayın 15 ine kadar yatırmazsan 1235 . 29 yaş altıysan genç girişimci desteğiyle 1 yıl ödemezsin. )
her ay gelir beyannamesi : 65 tl
muhasebeci ücreti : 150 tl ( minimum - smmmm odasının asgari ücret tarifesi var. oradan bak.)
üç ayda bir geçici beyanname : 100 tl

defter tastik stopaj falan da var herhalde. onlar daha gelmedi bana. aralıkta gelir.

ben köydeki annemin evine kurdum. hiç bir şey yapmasam bile aylık şahıs firması giderim 1500 ü geçmiyor.

gözün korkmasın. ama kenarda en az 10 bin paran da olsun.

sen yeter ki fatura kes. para kazan.

ltd kurmaya kalkma sakın. muhasebeci senden daha fazla muhasebe ücreti almak için sana ltd kurdurtmaya çalışacak. LTD yi açtın mı 1 yıl kapatamazsın.

çakallara karşı uyanık ol.

şahıs firmasını bugün açar yarın kapatırsın. böyle bir hakkın var.
  • iste o bendim  (11.11.21 11:27:59)
hocam ltd sti kurma olayi muhasebeci onermez, limitlerini filan sorar ona gore yonlendirir seni. sirkette kar'dan odeyecegin vergi bellidir, sahis kademeli artar

isin olsa da olmasa da her ay kdv damga vergisi odersin 64,10 tl
her 3 ayda bir muhtasar damga vergisi odersin 76,00 tl
her 3 ayda bir gecici vergi damga vergisi odersin 99,90 tl
senede bir gelir vergisi odersin (o da kira gelirin var mi, 2 yerde sigortali oldun mu filan one gore degisir)
onun disinda bagkurlu olman gerekirse onu odersin
kira evi de gostersen sirket icin bir tutar gostermen ve odemen gerek (onu da kimse yapmiyor genelde)
muhasebe ucretin olur aylik

kurulus belli masraflarin olur, her sey resmi olsun dersen belediyeye filan kayit olursun, maliyet iyice artar ama cogu kimse kayit filan yaptirmiyor
  • sweetoffice  (11.11.21 12:36:00 ~ 12:37:00)
iki sey soylemek istiyorum diger cevaplara ek;

birincisi; sahis sirketi kurdugunda maasli bir iste calisiyorsan bagkur odemene gerek kalmiyor

ikincisi ise; mukellef.co bu adamlar bu isleri epey cozmus vaziyetteler
direkt soru sorunca cevapta veriyorlar
  • foster  (11.11.21 13:26:39)
amacın arada bir freelance iş yapıp fatura kesmekse rimuut gibi faturalandırma servislerini kullanabilirsin. gelir vergisini de serbest meslek olarak öndersin ya da kapsama bağlı olarak vergiden muaf olabilirsin.

serbest mesleğin şartı, bir mal alıp satmak-üretmekten çok bireysel işgücüne dayanan bir şey yapman. örneğin yazılım geliştirmek gibi.
  • orpheus  (11.11.21 19:00:56 ~ 19:01:37)
Xolo upwork rimuut vs. ile zahmetsiz halledebiliyorum işimi ama keseceğim faturaların benim adıma bir şirketten olması gerekiyor.

Şahıs şirketi hemen kapatabiliyor olmak büyük artı benim için çünkü en fazla 3 ya da 4 ay ihtiyacım olacak buna.

Ek olarak: şu an çalıştığım şirkette imzaladığım sözleşme şirket açmama izin vermiyor. Yani buna işi bıraktıktan sonra başlarım diye düşündüm. İşi bıraktıktan sonra işsizlik maaşını da kullanmayı planlıyodum ama bağkur başlangıcıyla o maaş da kesiliyormuş, sonradan fark ettim.

Yine de teşekkürler cevaplar için.
  • IncredibleMau  (12.11.21 06:24:59)