merhamet mi doğruculuk mu?

Geçenlerde evime armut'tan bir temizlikçi abla geldi.
Normalde mahalleye gelen ablalardan aldığım fiyatın yarısına.
Tabi benim içime sinmedi hem taksiyle gelmesini istedim (karşılayacağım elbette)
hem de niyetim üstüne fazla para vermekti.

Evimde yapılan işlem şu:
çarşaflar takılmış.
koltuğun & tv'nin yeri değişmiş.
yerler silinmiş (bunu kafasına göre yapmış süpürge halleder uğraşma demiştim)

yapılmayanlar:
buzdolabındaki ıvır zıvırı atmasını istemiştim
Banyoyu ciflemesini
tezgahı temizlememiş - ocak kirli
asla toz falan almamış.

Şimdi bi yandan büyük bir merhamet duyuyorum (gerçekten az bir paraya geldi)

bi yandan cinim tepeme çıktı çünkü kabul etti bu parayı.
Verim mi düşük puan? (derdimi şeyyapmayın)

bazı şeylerin az paraya olmayacağını da sanki tahmin etmek gerekir, 10 liraya iskender + içecek yazan dükkana girmeyiz mesela sadece ucuz diye

  • freebird5406_2  (10.11.21 11:28:44)
Garibin kalbini kırmayın. Görmezden gelin. Bu sizin için daha büyük bir davranış olur.

  • psmstc  (10.11.21 11:33:47)
Ya birine parayla iş yaptırırken fazladan para/bahşiş vereceksem işin sonunda veriyorum hep. "Güzel iş yapmışsın, eline sağlık" anlamında. Eğer güzel iş yapmamışsa vermiyorum.

Siz teklif ediyorsanız karşı taraf her türlü kabul eder, bunda ilginç bir şey yok. Ama abla belli ki az para alıp az iş yapıyormuş. İlla fazla para vermek istiyorsanız işi kontrol ettikten sonra yapmanız gerekiyordu.

Dolayısıyla sırf fazla para verdim düşük puan vermeyin. Çünkü karşı tarafın suçu yok. Ama az para verdiğiniz senaryoda da işten memnun olmayacaktıysanız verin.
  • plutongezegendegilmi  (10.11.21 11:43:12)
ablalardan aldığın fiyatın yarısına geldiyse armut'tan şu yapılacak bu yapılacak diye işaretleyerek mi aldınız, saat bazında ücretlendirme mi yaptınız, hizmeti nasıl aldınız? bence değerlendirmeyi buna göre yapmanız gerekir.

temizliğe yardıma gelen kişi buzdolabındaki ıvır zıvırı atmak zorunda değil ve hatta atmaz ama banyo ve mutfak temizlenir ya, o kadar da değil.

"artıları: gerçekten uygun bir fiyata anlaştık
nevresimleri değiştirip yerleri süpürüp silmiş
eksileri: banyoyu ve mutfak tezgahını temizlemeyi ve toz almayı unutmuş"

ortalama bir puan verip yukarıdaki gibi bir yorum yapabilirsiniz bence.
  • evde liyakat kalmamis  (10.11.21 11:45:17 ~ 11:47:48)
Görmezden gelin.
Temizlikçi kadınların ailesel vs. bir çok dertleri olur.

  • Erva  (10.11.21 11:47:17)
Armut'tan çağırdığım kadında benzer bir durum yaşadım. Bir de kendini övdü durdu, "ben çok iyiyimdir" diye. anlamsız..

Düşük puan vermelisin, sonuçta 100 demişler de zorla 50 vermemişsin. Bile isteye geldiği işi yapmıyorsa başkasına da gidip hakkını yemesin.

Ben düşük puan verme diyenleri anlamıyorum. 3 gün sonra size de gelip bu şekilde hizmet verecek eğer bir şekilde düzenleme olmazsa. parayı sokaktan mı topluyorsunuz? kimse kimseyi zorla bir iş yapmaya ikna etmiyor ama sonuçta 1 günlük temizlik alındıysa ve gelen kişi de bunu bilerek geldiyse kaç paraya geldiğinin vs anlamı yok. Ucuza geliyor diye neden parayı sokağa atalım ki? Ben şahsen anlaşma koşullarına uyulmadığında yazarım. Talep de belli, sonuç da. Burada "vicdan" yapılacak bir konu yok. profesyonel bir işbirliği olarak değerlendirilmeli.
  • lcha  (10.11.21 13:55:21 ~ 14:23:40)
Eğer mümkünse düşük puan verme ama yorumlarını yaz.
Ama en yüksek puanı da vermen bence 100 puansa mesela 80 ver, yorumda da şunları yapmayı unutmuş diye belirt.

  • michael_knight  (10.11.21 14:10:33)
Evimde değerli bir şey yoktu. Baştan da söyledim rahat ol diye.
Sadece çok konuşup ve kendini çok övüp evi böyle perişan bırakmış.
Ek para falan da vermedim tabi. İçimden geçirmiştim sadece.
Dün oturup kendim temizledim bi daha. (keriz hissediyor)
  • proverb haste makes waste  (11.11.21 11:14:01)