bulmaca sevenlere yonelik sorular

arkadaslar, is basvurusu nedeniyle bir sinava girecegim ve sinavda "IQ sorulari" kapsaminda cesitli sorular olacak.

sorularin mantigi su: 4 tane sekil veriliyor, bunlarin arasinda baglanti kurup 5. sekli tahmin etmek.

sorularin yarisindan fazlasini yapabildim ama takildigim sorulari buraya koyuyorum. yardimci olacak arkadaslar varsa sevinirim.

iki tane soru linkte, diger ikisi de sag tarafta ekledim.

ibb.co

ilkini anlamadım ama ikincisinde yeşil şekilleri, içtekileri saat yönünde, kenar üzerinden takla attırarak, dıştakini de saat yönü tersinde takla attırarak ilerletmen lazım. Oturup çizmeden bunlara cevap vermek zor.

  • prole  (09.11.21 00:09:44 ~ 00:14:55)
Kenara eklediğin soruların cevaplarını görsel şekilde aşağıya ekledim. Açıklamasını da devamına yazıyorum.

ibb.co

Tamamı dolu olan karede
1. Geçiş
Yeşil üçgeni tut
İç kareyi 1 adım saat yönünde kaydır
Dıştaki kareyi 1 adım saat yönünün tersinde kaydır.
2. Geçiş
Ortadan dikey bi çizgi çek ona göre simetriğini al.
3. Geçiş - 1. Nin aynısı
4. Geçiş - 2. Nin aynısı
Sonuç: ekteki fotoda.

Boşluklu olan karede açıklama şu şekilde oluyor.
1. Geçiş
Dıştaki kareyi bir adım saat yönünde kaydır *
İçerideki renkleri dışarıdaki kareye uygula **
İçteki karenin fotoda görünen şekilde simetriğini al
İçteki karede renkleri zıtları ile değiştir( moru yeşil, yeşili mor olacak şekilde)
2. Geçiş
İçteki kareyi saat yönünde 2 birim kaydır
Dıştaki kareyi saat yönünde 2 birim kaydır.
3. Geçiş
1. Geçişin aynısı
* aşamasında saat yönü değil tersine dönecek.
** aşamasında boş alanın rengi yeşil olarak uygulanacak
4. Geçiş
2. Geçişin aynısının saat yönünün tersi hali.
Sonucu ekteki fotoda bulabilirsin.

Link ile gönderdiklerine bakacağım vaktim olmadı. Bulursam atarım.
  • zimbirik  (10.11.21 16:40:28)
@zimbirik: cok tesekkur ederim detayli aciklamalariniz icin

  • meteonur  (10.11.21 23:25:51)
Yeni cevaplarla geldim. Linkler şu şekilde

ibb.co

1. Geçiş
Dış katmanı 1 adım saat yönünün tersine kaydır
İç katman ile dış katmanı değiş tokuş yap
2. Geçiş
İçeriyi ve dışarıyı 2 birim saat yönünün tersine kaydır.
Sol alttaki üçgeni görünmez yap ama aklında tut. ( mor puantiyeye denk geliyor)
3. Geçiş
1. Nin aynısı. Ama az önce görünmez yaptığımız puantiye iç katmanda geri geldi.
4. Geçiş
2. Nin aynısı - görünmez yapmak gereken yeşili son resimde silik yaptım. O üçgen boş olacak.

Bu görünmez yapma olayı bana soru hatası da olabilir gibi geldi. Yani 3. Resimdeki puantiye koyduğum üçgen aslında hatalı bi şekilde boşaltılmış olabilir. Ama kural bu şekildeyse diye cevabı ona göre yaptım.

Diğer soru
1. Geçiş
Dış katmanı 3 birim saat yönünün tersine kaydır.
Dış katmanda en tepedeki üçgeni bi iç katmandaki ile değiştir.
Dış katmanı 3 birim saat yönünün tersine döndür.
2. Geçiş
İçlerle dışları değiştir.
İçteki ve dıştaki işaretlediğim üçgenleri değiştir.
3. Geçiş 1. Nin aynısı
4. Geçiş 2. Nin aynısı.
  • zimbirik  (11.11.21 09:58:18)