[]

edirne osmanlı'nın başkentiyken ulaşım nasıl gerçekleşiyordu?

anadolu ve edirne arası ulaşım sadece gemiyle miydi nasıldı?

ekte 1370 yılından bir harita var ( ilgili siteye buradan da erişebilirsiniz geacron.com )

boğaz üzerinden tek çıkış yerine askerler gönderilip avrupa fetihleri o şekilde mi başladı? yine aynı haritada 1430 yılına gelindiğinde doğu avrupanın neredeyse tamamının osmanlıya geçtiği görülebiliyor.

işin tamamen lojistik detayını merak ediyorum.

 
Yanlis hatirlamiyorsam ilk gecis Bizans icindeki bir taht savasina yardim icin oluyor, o arada Trakya'ya yerlesiyor geri donmuyor elemanlar, Sonra ordan sagi solu ele gecirmeye devam.

Istanbul alinana kadar iki taraf arasinda iletisim ve lojistik gemilerle ama kocaman ordulari gecirmek zor oldugundan Osmanli hangi tarafa sefere gittiyse karsi tarafta da acil durumlar icin bir guc bulunduruyor.
  • cleric  (05.11.21 20:08:02) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.