İleri tarihli vekalet iptal edilebilir mi?

şöyle açıklayayım. ben ahmet üzerine bir araç alacağım. ahmet bana vekalet verecek ve bir sene sonra arabanın üzerime geçeceğine dair vekaletim olacak.

peki ahmet bu vekaleti istediği zaman iptal ettirebilir mi yoksa bağlayıcılığı var mı bir sene sonrası için?

süreli vekalet verebilirsin eğer onu soruyorsan zaten noterde sorarlar

  • duyurukullanıcısı  (01.11.21 22:46:18)
1 sene sonra arabanın üzerine geçeceğine dair vekalet olmaz. vekalet ile tanımlanmış süre içinde vekalet evrağında tanımlanan satın alma ve-veya satış işlemlerini bir başka şahısa yapabilirsin. (vekalet içinde muayne, tüm yasal yetkiler, belli bir plaka veya tüm araçlar gibi tanımlar da olabilir)

yani senin durumunda 1 yıl boyunca ahmetin arabasını başka bir şahısa satabilirsin (kendine satamazsın)

ahmet istediği an, istediği şehirden vekaletin çıkarıldığı notere ulaşarak bu vekaleti iptal edebilir.
  • orpheus  (01.11.21 23:00:29 ~ 23:12:35)
Ahmet 1 sene geçerli vekalet verebilir, ama bir sene dolmadan iptal ettireceği gibi, vekaleti iptal ettirmeden de aracı başkasına satabilir.

Ahmet bir yerlere borç takabilir ve araca haciz konulabilir.

Girmeyin bu işe bence, Ahmet kardeşinizse belki. Bak kardeşinizse bile kesin yapın demez kimse, bi düşünülür sadece.
  • John Bloor  (02.11.21 10:07:40)