çalışırken tezli yüksek lisans yapmak?

bu olay hakkında bilgi verebilir misiniz, aranızda daha önce böyle bir işe kalkışan oldu mu? önceden kestirebiliyorum çok zor olacağını ama zorluğundan ziyade şöyle bir şey duydum, tezlide birkaç derse katılamayıp devamsızlık olursa kaydın siliniyormuş. çalışırken nasıl derslere girdiniz, nasıl takip ettiniz? ben tezli yapmak istiyorum, tezsiz hem pahalı hem de pahalı olmasa bile tezsiz istemiyorum, olacaksa tezli olsun ya da hiç olmasın. yapanlar deneyimlerini paylaşabilir mi rica etsem? bir de hocalarla konuşulup esneklik sağlanabiliyormuş sanırım derslere katılım konusunda. lisanstayken hukuk derslerimizden birine bir yl öğrencisi gelmişti işten, acaba arkadan yakalamak için lisansta mı dinliyordu hocayı? bilemedim, yardıma açığım, teşekkürler

ya da tezsizin getirisi ne olur ki bana? tezli kadar tatmin eder mi bilmiyorum da yeterince ikna edersem bana katkı sağlayacağına, tezsiz için de bir bütçe yaratabilirim belki

  • pelovann  (31.10.21 23:15:46)
tüm bunlar tamamen okula/hocana ve bölüme bağlı. bir standardı yok. devam zorunluluğu olan ders de var olmayan da.
evet hocan esneklik sağlayabilir. ama bu da bi ihtimal işte.
bazı şirketler çalışanlara haftada birkaç saat izin veriyor. bazıları iş saatinde online giriyor. bazıları işten sonra hafta sonu falan giriyor. durum böyle.
  • jelly bear  (31.10.21 23:19:21)
jelly, yani çok da imkansız değil değil mi? online olsa zaten hiç problem değil, evden çalıştığım için her türlü katılım sağlarım bir yandan çalışıp bir yandan derse girerim yani. keşke online olsa ama artık yüz yüze sanırım ya

  • pelovann  (31.10.21 23:23:42)
imkansız değil yapan arkadaşlarım var.

  • jelly bear  (31.10.21 23:32:51)
Eşim şu an yapıyor. Dersler akşam 6'dan sonra başlıyor, o nedenle işine engel olmuyor. Ama hem iş hem dersler ödevler derken epey yoğun bir süreç.

  • sckxyss  (31.10.21 23:52:41)
Başladığınız okuldan okula değişen bir durum. Benim okulumda ve bölümümde %100 çalışmak mümkün degil mesela; gündüz saatlerinde zorunlu derslerim var, devam zorunluluğu da var. Özellikle yüz yüze eğitime geçildiğinden beri daha da zorlasti zira okula gitmek gerekiyor. Ben bu yüzden part time çalışmaya geçtim bu sene.

Sadece ders saatleri de değil tabii; ödevi, dersi, araştırması derken ciddi vakit ayırabilmek lazım en azından ders dönemi için.

Başka okullarda akşam saatlerinde ya da hafta sonunda dersleri ekleyenler varmış ama yoğunlugu yine göze almak lazım tabii.
  • fraise  (01.11.21 00:27:35)
ben özelde yaotım tezliyi, özel diye aaa yaydın gibi olmuyor savunamda uzatma verdiler.
iki sene yıllık izinlerimi hep kütüphanelerde geçirdim.

Bana açıkçası görünen pek bir katkısı yok.

benden önce tezsiz yüksek lisans yapan kız savunmadan 5 dakikada çıkıp gülerek çıkarken ben 1 saat sunum sonunda uzatma verdiler :)

açıkçası banka, aracı kurum veya kurumsal ama gerçek kurumsal bir firma ise ve gelecekte akademik kariyer düşünüyorsan yaşın da genç ise yap ama özelde bile zor iken devlette nasıl olur bilmiyorum.

Bunun yerine bir yabancı dil öğrenmekiçin zaman harcasaydım çok daha faydalı olurdu.

ben akşama kadar çalışıp akşam da derslere gidiyordum, evden 7:30'da çıkıp akşam 22:00 gibi eve giriyordum. açıkçası çok ta kolay değil. buna 1,5 sene dersler sürerken devam edeceksen yap.

Ben 28de başlayıp 30-31 gibi bitirdim şimdi yüksek lisans mezunu olmuş oldum bana görünen hiçbir faydası yok :)
  • liberal  (01.11.21 09:10:58)
Yoğunluk elbette bölümden bölüme, kurumdan kuruma değişir ama haftanın 5 günü aktif bir şekilde çalıştıktan sonra, sağlıklı bir lisansüstü çalışması tamamlayabileceğinize inanmıyorum ben. Ders döneminde de tez döneminde de çalışmalarınıza dinlenmiş bir zihinle ayırabileceğiniz zamana ihtiyacınız var. Ben haftada 3 gün çalışarak 3 dönemde dersleri, 3 dönemde de tezimi bitirmiştim.

  • gmzo  (01.11.21 09:20:48)