Çok büyük derdim var - Alternatif Akım - Tesla

Merhaba, İngilizce öğretmeniyim. Ortaokul grubunda ders anlatırken mevzu Tesla’dan açıldı. Ben de Tesla alternatif akımı keşfetmeseydi bugün bilgisayar mühendisliği olmazdı dedim. Yani çamaşır makinesi, bilgisayar, ütü, televizyon olmazdı demeye getirdim. Sonra bir öğrenci ben bilgisayar mühendisi olamayacak mıydım dedi. Ben de olamazdın dedim.

Gerçekten alternatif akım bulunmasaydı bunlar olmaz mıydı? Yanlış bilgi verdim diye müteessir oldum. Olmadı gelecek hafta düzeltirim.

Mesela bilgisayarlar ac akimla calismiyor bile. Duvardan gelen ac akim dc’ye cevrilip kullaniliyor.

  • ghilleinthemist  (28.10.21 21:42:20)
Doğru demişsiniz. Dc akımla elektriği bir yerden bir yere taşırken enerjinin büyük kısmı kaybedilir. Bu yüzden elektrik alternatif akımla taşınır. Çoğu elektronik ürün olmazdı

  • birmilyonunvarmi  (28.10.21 21:55:33)
Yanlis bilgi vermissin ama cok da onemli degil.
Populer kultur yuzunden yanlis ogrenildi bunlar.

Birincisi tesla alternatif akimi bulmadi.
Sadece aktarim hatlarinda alternatif akimi kullanalim dedi.

Ikincisi alternatif akim bilgisayarin bir isine yaramiyor.
Hatta su an acaba edison hakli miydi komple dogru akima mi gecsek tartismalari yapiliyor.
Cunku su an evdeki buyuk beyaz esyalar haric her sey dogru akim kullaniyor.

3- edison inadina devam edip dogru akim santrali kurmustu bu da senelerce hizmet verdi.
Su an yasasa hakli ciktim diyebilir.
Cunku uclu prizlere duvar prizlerine bile usb cikisi koymaya basladilar.
Bunlarin hepsi dogru akim cikisi.
  • divit  (28.10.21 23:14:34)
Su an bildigim kadariyla alman evlerinde trifaz akim var.

Almana sorsan cok lazim der, bizim turklere sorsan cok gereksiz bosuna kablo dosemissiniz der.

Bunlar hep tercih.
  • divit  (28.10.21 23:18:38)
yanlış bilgi vermişsin.
- alternatif akımı tesla bulmadı, sadece edisonun DC akımına karşı alternatif akımı savundu ve AC motorları geliştirdi.

- bilgisayar mühendisliğinin alternatif akımla bir ilşkisi yok. hatta tüm lojik devreler tarm tersine DC - sabit akım ile çalışır.

- tesla bir çılgındı ve endüstrileşen pek fazla ürün yapamadı. projeleri genelde uçuk kaçık işlerdi.

üstüne alınma ama nedense türk insanda teslayı bir övmelere doyamama - olmasa olmazdık sendromu var.
  • orpheus  (28.10.21 23:45:50 ~ 23:47:06)
Hani olmasa olmadi cumlesi kursan transistorün keşfi bilgisayar muhendisligindeki donum noktasidir derdim. ona bakarsan bakirin iletken olmasi bilinmese de bilgisayar muhendisligi olmazdi.

  • tunaktunaktun  (29.10.21 08:01:34)