OECD Enerji Enflasyonu Verileri

Merhaba herkese

Geçen nasıl enerji enflasyonu verisi bulacağımı sormuştum, sağolsun @anlatamiyorum yardımcı oldu verdiği cevapla, tekrar çok teşekkürler.

şimdi de verilerle ilgili bir soru sormam lazım. 2020 yılı için OECD ülkeleri için enerji enflasyonu nasıl negatif oluyor anlayamadım (bknz: resim 1). Yani COVID nedeniyle enerji fiyatlarında patlama olmamış mıydı? sağolsunlar Türkiye için pozitif enflasyon ama OECD için 2020 yılında enerji fiyatında düşüş olmuş değil mi bunu anlamam lazım grafikten? Doğru mu yorumluyorum? Yani kafama yatmadı gerçekten.

bu veriye göre fiyatların düşmesi gerek ama mesela aynı zamanda şöyle bir haber 1 gün önce yapılmış (Energy costs push Spain's inflation to 29-year high, threatening recovery - www.reuters.com), ama OECD'ye göre İspanya'da 2020 için enerji enflasyonu -9.6%. Gerçekten anlayamadım.

Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler.

selam gene ben. bahsettiğiniz dönemde, tam kapanmalar ve belirsizlik sebebiyle ani talep düşüşü olmuş; bu da özellikle fosil yakıtlarda dramatik bir arz fazlasına ve fiyat düşüşüne neden olmuştu. örneğin brent betrol geçtiğimiz yılın nisan'ında 17 dolar civarına kadar düşmüştü. hatırlarsanız, arz fazlası sebebiyle petrol yüklü tankerler açıkta bekliyordu vs. dolayısıyla bu miktarda bir fiyat düşüşü, maliyet enflasyonunu azaltıcı yönde etki eder.

bu yıl ise, talep artışı ve opec'deki "belirsizlikler" sebebiyle enerji maliyetlerinde ciddi bir artış sözkonusu. brent petrolden gidersek, şu anda 85 dolar civarı...

özellikle yeşil enerjiye dayalı elektrik yönündense işler biraz daha olağan olabilir. bakmak lazım.
  • anlatamıyorum  (28.10.21 21:33:10 ~ 21:34:30)
@anlatamiyorum yine çok teşekkür ediyorum cevabınız için :) çok yardımcı oldunuz.

  • einsteinin kedisi  (29.10.21 11:43:29)