işyerinin vergi dilimini düşük göstermesi

arkadaşlar bir işe girdim ama hemen çıktım. tam 10 gün sgk'lı kaldım. eski işyerimden matrah daha gelmeden bana 10 günlük ücreti %15 lik en düşük dilimden göstertmiş.

ama ben aslında %20 üzerindeki dilimden yapmaları lazımdı. adamlara düzelt diyorum yok herkes böyle yapıyor, beyanname vericeksin gibi laflar ediyor. yani kandırmaya çalışıyor beni. senin doğru dilimden yatırman lazım diyorum adama ama yapmıyor. muhtemelen devlet farkedince vergiyi cezası ile ödeyeceğim. benim bu işvereni şikayet etme şansım varmı, ne tür yaptırım yapabilirim ?

Yoo adam kandırmaya çalışmıyor. Bazı iş yerleri çalışanın kendi sorumluluğuna bırakıyor vergilendirmeyi. Devletin fark etmesini beklemene gerek yok. Vergi dairesinden kendin halledebilirsin.

  • himmet dayi  (28.10.21 13:13:06)
Net degil brüt üzerinden anlaştın muhtemelen.

Yapacagın şu.

İzleyen yıl mart ayında gelir vergisi beyannamesi dolduracaksın, muhtemelen vergi ödemesi çıkmayacak hatta şu aralar yaptıgın egitim harcamaları varsa faturasını sakla, devletten para bile alabilirsiniz.

Bu arada gelir vergisinin ikincidilimini geçmezse bu işyerindeki vergi beyananme vermeye de gerek yok.
  • liberal  (28.10.21 13:37:23)
kandırmaya çalışmıyor, aksine işyeri doğrusunu yapıyor.

yeni işyerinde matrah sıfırdan başlar, yıl bitince de çalışan kişi, farklı işverenlerden aldığı ücretleri toplayıp beyan sınırını geçiyorsa beyanname verir. kural budur, kanunda böyle yazar.

kümülatif matrah denen şey, çalışanları bu dertten kurtarmak için maliyenin göz yumduğu bir durumdur, çünkü beyan vermene gerek olmadan devlet aynı vergiyi almış olur. aynı kapıya çıktığı için devlet de beyanla meyanla insanları uğraştırmayıp beyanname verilmemesine göz yumar.

ücretin beyan sınırını geçiyorsa ve beyanname vermezsen devlet fark ederse cezayı yersin doğru. ama bunun sorumlusu da işveren değildir. işveren çalışanları beyanname vermeyecek diye kanunun arkasından dolanmak zorunda da değildir.
  • kibritsuyu  (28.10.21 14:11:30)