Uzaktan evlilik

Boşanmış bir çift, seneler sonra bir araya gelmeden, avukatlar aracılığıyla tekrar resmi olarak evlenebilir mi?

Kuzenimin arkadaşı seneler önce ayrıldığı eşiyle tekrar evlenmiş. Ama fiziken bir araya gelmemişler. Yani nikah dairesine gitmek falan yok. Avukatlar aracılığı ile evlenmişler, her şeyi avukat halletmiş, bunlar sadece imza atmışlar. Bu mümkün mü?

Öyle şey olmaz

  • adwokat  (28.10.21 01:53:12)
nikahı memurun kıyması ve şahitlerin olması şart. yoksa geçerliliği olmaz.

  • rose parks  (28.10.21 02:16:54)
hayır hukuki olarak bu mümkün değil. türk medeni kanunu 141 ve 142'de açık olarak anlatılmış.

  • yedigimiztavuk  (28.10.21 02:32:27)
başlığa baktıkça gülme geliyor öncelikle o yüzden sorry :D

sonrasında; ilişki belki sürüncemede kalmıştır, ertelenen mahkemeler yıllar sürmüş ve sonrasında avukatların davaları geri çekmesi tekrar evlenme etkisi yaratmıştır.
  • onemoremile  (28.10.21 09:21:37)
Resmi nikahta olmaz, islam hukukuna göre dini nikahta vekaletle nikah kıyılabilir.

Ya seneler önce boşanmadılar, resmi evlilikleri zaten devam ediyordu.

Ya da şimdi evlenmediler ama beraber yaşamak için "yeniden evlendik" dediler.
  • John Bloor  (28.10.21 09:51:07)
kulaktan kulağa nasıl geldiyse artık.

ben vekaleti verdim abi, o uğraşsın bana ne.
  • duyurukullanıcısı  (28.10.21 10:03:42)
değil, rüşvetle hatırla filan evraklar ayarlanmış olabilir

dini açıdan: kadın tekrar başka biriyle evlenip boşanmandan eski kocasıyla evlenemez
  • bir soru sorcam  (28.10.21 10:03:44)
Evli insanlar boyle daha saglam yalanlar uydurabiliyor.
Muhtemelen hic bosanmadilar.

Vekaletle evlilik olsa, nasil haberin olmadan adina sirket kuruyorlarsa ayni oyle devamli birileriyle evlenip bosanip dururduk.

Edevlete bakarsin Aa ben evliymisim dersin.
  • divit  (28.10.21 11:21:47)
Yanlis hatirlamiyorsam vekalet ile islemleri baslatabiliyorsunuz ama son asamada iki tarafin da fiziksel olarak sahitlerin ve memurun onunde evet demesi gerekiyor.

Yukarida yazildigi gibi yillardir devam eden bosanma davasini iptal ettirmis olabilirler.
  • cleric  (28.10.21 15:44:14)