bazı mail'lerimiz gitmiyor

gelen hata raporu en altta. hikaye şöyle:

bir tane müşterimiz var. müşterimizin bize vermiş olduğu 30-40 mail'lik bir liste var. listedeki adresler 3-4 farklı domain'den. ama emin olmasam da, tüm domain'lerin aynı server'da ya da aynı sistemde olması gerekiyor. bu listeye her gün düzenli olarak 6 farklı rapor atıyoruz. 6 farklı rapor, 6 farklı mail adresimizden gidiyor (farklı departmanlar)

ara ara, bazı email adreslerimizden giden mail'ler (hepsinden değil) bazı email adreslerine ulaşmıyor. gönderen email adreslerinin hepsi aynı domain'de. mail'lerin ulaşmadığı adreslerle aynı domain'deki diğer mail adresleri ise mail'leri alabiliyor. yani komple bizim domain engellenmiş değil.

bunlar ışığında ve aşağıdaki rapora bakarak, nedir problem? ne yapmamız lazım? karşı tarafın IT'si problem sizde diyor, bizim IT problem onlarda diyor.

From: Mail Delivery System <Mailer-Daemon@mta12.doruk.net.tr>
Sent: Thursday, October 21, 2021 9:02 AM
To: BİZİM EMAİL ADRESLERİNDEN BİRİSİ
Subject: Warning: message 1md40R-00033p-2p delayed 24 hours

This message was created automatically by mail delivery software.
A message that you sent has not yet been delivered to one or more of its
recipients after more than 24 hours on the queue on mta12.doruk.net.tr.

The message identifier is: 1md40R-00033p-2p
The subject of the message is: MAİLDEKİ KONU BAŞLIĞI
The date of the message is: Wed, 20 Oct 2021 08:16:39 +0300

The address to which the message has not yet been delivered is:

EMAİLİ GÖNDERDİĞİMİZ MAİL ADRESİ
host mx.XX.XX.tr [195.33.203.4]
Delay reason: SMTP error from remote mail server after RCPT
TO:<EMAİLİ GÖNDERDİĞİMİZ MAİL ADRESİ>:
450 Service temporarily unavailable; Client Host [81.21.172.164] blocked
using Trend Micro Email Reputation Service. Please see
www.mail-abuse.com

No action is required on your part. Delivery attempts will continue for some
time, and this warning may be repeated at intervals if the message remains
undelivered. Eventually the mail delivery software will give up, and when
that happens, the message will be returned to you.
Reporting-MTA: dns; mta12.doruk.net.tr

Action: delayed
Final-Recipient: rfc822;EMAİLİ GÖNDERDİĞİMİZ MAİL ADRESİ
Status: 4.0.0
Remote-MTA: dns; mx.XX.XX.tr
Diagnostic-Code: smtp; 450 Service temporarily unavailable; Client Host [81.21.172.164] blocked using Trend Micro Email Reputation Service. Please see www.mail-abuse.com

ayni domain'de cok fazla adrese mail atmaya calisiyorsun diye anladim ben:
450 Service temporarily unavailable; Client Host [81.21.172.164] blocked
using Trend Micro Email Reputation Service. Please see
www.mail-abuse.com

"Unlisted in the spam sender list"

spam'e filan eklemeye calisiyor sizin mail yolladiginiz adresi
  • fakyoras  (27.10.21 11:05:59 ~ 11:06:24)
maili gonderen mail sunucusu, reputation black list'e girmis, mail sender sunucunun ipsini saglayicisi kimse bu blacklist'den cikartmali. mail gonderdiginiz sunucunun spam gateway'i mailinizi reject etmis.

  • kobretti  (27.10.21 12:06:32)